Novija istraživanja pokazala su da je unošenje više namirnica zajedno sigurno i može pomoći imunološkom sustavu u smanjenju rizika od alergija na hranu. Međutim, potrebno je provesti još niz istraživanja kako bi se donio i konačni zaključak. Najbolje je da sa svojim liječnikom provjerite što je najbolje za vaše dijete, a mi vam donosimo nekoliko korisnih savjeta uz koje ćete ovu prekretnicu lakše savladati.
Postepeno uvođenje novih namirnica
Najvažnije je dijete uvesti u svijet novih namirnica postupno, kako bi se lakše mogao otkriti uzrok alergije. Ako ne, vjerojatno ćete imati problem povezati koja je točno namirnica uzrokovala alergiju. Roditelj može imati problema s povezivanjem alergije na određenu novu namirnicu. Na primjer, ako djetetu tijekom dana date tri nove namirnice i ono razvije alergijsku reakciju, nećete znati koja ga je namirnica točno izazvala. Redoslijed uvođenja namirnica ne izaziva veliku zabrinutost, sve dok su one zdrave i uravnotežene za bebu. Svaki put kada bebi ponudite novu namirnicu, trebali biste pričekati tri do pet dana prije nego što dodate još jednu novu stavku na jelovnik. Za to vrijeme ne uklanjajte namirnice koje je beba već prije probala i za koje znate da su sigurne za nju jer dosad nisu izazvale nikakve alergijske reakcije.
8 namirnica koje su vrlo česti alergeni
Uvođenjem novih namirnica trebate biti na oprezu od bilo kakvih alergijskih reakcija. Postoji više od 160 namirnica koje mogu biti alergeni. U 90% slučajeva sljedećih 8 skupina namirnica može izazvati alergijske reakcije:
- Kravlje mlijeko
- Jaja
- Kikiriki
- Orašasti plodovi (poput oraha ili badema)
- Riba
- Školjke
- Soja
- Pšenica
Nove smjernice ukazuju na to da je u redu uvesti ove namirnice koje izazivaju alergiju kada je vaše dijete spremno jesti krute namirnice. Nema dokaza da će čekanje da beba naraste spriječiti alergiju. Ako mislite da vaše dijete ima alergijsku reakciju na hranu, poput proljeva, osipa ili povraćanja, razgovarajte s pedijatrom o najboljem izboru za dijete.
U roku od nekoliko mjeseci od početka uvođenja krutih namirnica, dnevna prehrana trebala bi uključivati različite namirnice, poput majčinog mlijeka, formule ili oboje, žitarica, povrća, voća, jaja i ribe.

Alergija na hranu – simptomi
Simptomi alergija na hranu obično se pojave vrlo brzo nakon jela, u roku od nekoliko minuta do nekoliko sati. Ako unosite nove namirnice, pazite na ove simptome kod vašeg djeteta:
- Osip
- Oticanje lica, jezika ili usana
- Povraćanje i/ili proljev
- Kašalj
- Teškoće u disanju
- Gubitak svijesti
U slučaju poteškoća s disanjem i oteklina na licu ili usnama, odmah pozovite hitnu pomoć.
Blage alergijske reakcije kod beba
Ako primijetite blage simptome, obratite se pedijatru radi daljnje procjene. Može vas uputiti alergologu koji će vam postaviti niz pitanja, a bebe pregledati. Daljnja procedura može uključivati i dijagnostičke testove kao što su:
- Kožni test – ovaj test uključuje stavljanje tekućih ekstrakata alergena na podlakticu ili leđa vašeg djeteta i lagani ubod kroz alergen te čekanje da se u roku od 15 minuta formiraju izdignute crvenkaste mrlje. Pozitivan test na određenu namirnicu pokazuje da je vaše dijete vjerojatno osjetljivo na istu.
- Krvni testovi – provjerava se u krvi imunoglobin E (IgE), antitijelo za određenu vrstu namirnice.

POVEZANO: Testiranje djece na alergije