0-6 mjeseci 6-12 mjeseci Bebe

Atopijski dermatitis kod beba

Atopijski dermatitis kod beba

Atopijski dermatitis kod beba najčešće se primjećuje na obrazima, vlasištu, laktovima i koljenima. Vrlo je rijetko da će se javi kod beba mlađih od 3 mjeseca, kao i u području pelena. S obzirom da je to područje dosta vlažno najčešće je ipak riječ o običnom pelenskom osipu koji izgleda slično. POVEZANO: Liječenje pelenskog osipa kod novorođenčadi

Atopijski dermatitis kod beba – Simptomi:

Simptomi obično počinju s osipom koji se ljušti i svrbi, a moguće je čak i istjecanje tekućine. Razlikuju se od bebe do bebe, a najčešći su slijedeći:

  • uglavnom suha koža koja svrbi
  • uključuju crvenilo, ljuskice i izbočine iz kojih može curiti tekućina, a zatim se prekriti kora
  • ispucala i ljuskava koža
  • imaju tendenciju dolaziti i odlaziti, vidljivije noću, kada se pogorša, to se naziva razbuktavanje.

Tko dobiva ekcem?

Stručnjaci vjeruju da se prenosi s roditelja na djecu putem gena. Ekcem je prilično čest. I jako bitno – nije zarazan!

Često je paralelno da osoba koja ima atopijski dermatitis ima i astmu ili neke vrstu alergija, poput peludne groznice. Ekcem, astma i peludna groznica poznati su kao “atopijska” stanja. Oni pogađaju ljude koji su preosjetljivi na alergene iz okoline. Kod nekih ih alergije na hranu mogu izazvati ili pogoršati. Za druge, alergije na životinjsku dlaku, prašinu, pelud ili druge stvari mogu biti okidači.

POVEZANO: Postoji li povezanost između alergije na hranu i ekcema kod djece?

Kako pomoći svojoj bebi?

Atopijski dermatitis kod beba


Pomozite u prevenciji ili liječenju ekcema tako što ćete spriječiti suhoću ili svrbež kože vaše bebe. I izbjegavanjem okidača koji uzrokuju pogoršanje. Isprobajte ove prijedloge:

  • Kupajte bebu kratko u toploj (ne vrućoj) vodi. Koristite blage sapune bez mirisa ili sredstva za čišćenje bez sapuna. Osušite kožu nježnim tapkanjem prije nanošenja kreme ili masti.
  • Upitajte svog liječnika je li u redu koristiti proizvode za namakanje zobenih pahuljica u kupki za kontrolu svrbeža.
  • Beba bi trebala nositi meku odjeću koja “diše”, poput one od pamuka. Vuna ili poliester mogu biti pregrubi ili iritantni.
  • Držite bebine nokte kratkim kako biste spriječili oštećenje kože od grebanja. Pokušajte da vaše dijete nosi udobne, lagane rukavice za spavanje ako je češanje noću problem.
  • Beba bi trebala piti dovoljno tekućine, koja koži daje vlažnost.
  • Atopijski dermatitis kod beba može dovesti do velikog stresa, stoga joj pokušajte pomoći i smiriti je. Također stres može i pogoršati ekcem. Dodatno se riješite poznatih alergena u svom kućanstvu.

Koža bebe puno je tanja (jedna petina kože odraslih) i osjetljivija od kože odraslih. Iako ima jednaki broj slojeva. Zbog izraženije osjetljivosti koža bebe više reagira na agresivne utjecaje izvana te joj je potrebna dodatna posebna njega i zaštita. Zato je i sklona isušivanju i osjetljivija je na UV zrake. Posebno je osjetljiva na kemijske, fizičke i mikrobiološke utjecaje. Tvari koje dolaze u kontakt s kožom beba lakše se upijaju i prodiru u dublje slojeve kože.

Učinkovita i djelotvorna zaštita od sunca neophodna je za bebe i djecu. Mlada koža tanka je i funkcija njezina zaštitnog sloja je smanjena što je čini posebno osjetljivom na štetne UV zrake. Tu osjetljivost dodatno pogoršavaju niske razine pigmentacije u koži beba. Prepuštena samo vlastitoj prirodnoj zaštiti, koža male djece može početi dobivati opekline već nakon manje od pet minuta pod intenzivnim podnevnim suncem.

Zato je bitno da ne izlažete bebe suncu jer njihovi zaštitni mehanizmi nisu još spremni. Također uvijek trebaju nositi zaštitnu odjeću i odgovarajuću kremu za sunčanje s visokim zaštitnim faktorom (SPF). 

Izvor: Eucerin: O koži | Zaštitna barijera kože

POVEZANO: Trenutno olakšanje za atopičnu kožu