Roditeljstvo može biti izazovno u bilo kojoj dobi, a posebno kada je u pitanju beba od 3 mjeseca starosti kada je još uvijek vrlo mala. Najljepše što im možete dati je puno ljubavi, njege i pažnje kako bi se osjećale sigurno i zaštićeno. U ovom razdoblju, bebe prolaze kroz mnoge važne faze razvoja, stoga je važno osigurati da imaju odgovarajuću skrb kako bi se njihov razvoj mogao odvijati glatko.
Što beba od 3 mjeseca starosti najviše treba?
- Hranjenje – bebe u ovom dobu trebaju dojiti ili uzimati mlijeko na bočicu svaka 2-3 sata. Još su uvijek u procesu razvoja, pa im je potrebna puno energije kako bi rasle i razvijale se. Ono što je isto moguće je i da će se neke bebe boriti s dojenjem ili uzimanjem mlijeka iz bočice. A neke bebe mogu imati problema s probavom ili kolikama. POVEZANO: Grčevi kod beba
- Spavanje – potrebno im je oko 14-17 sati sna u 24 sata. Važno je osigurati da imaju sigurno mjesto za spavanje, poput kolijevke ili krevetića, bez opasnosti od gušenja ili pregrijavanja. Međutim iako im treba puno sna neke bebe mogu biti ostati budne kroz noć ili imati problema s uspavljivanjem. POVEZANO: Što kada beba neće spavati?
- Fizički kontakt i zagrljaji – treba im puno fizičkog kontakta i zagrljaja kako bi se osjećale sigurno i voljeno. Zagrljaji i nježni dodiri pomažu u razvoju emocionalne povezanosti između roditelja i djeteta. Ovo može biti izazovno ako se osjećate umorno ili ste preplavljeni drugim obavezama zato si dajte vremena.
- Igra – važna je za razvoj motoričkih i kognitivnih sposobnosti beba. Beba od 3 mjeseca može uživati u jednostavnoj igri poput gledanja slika u knjigama. Ili igranja s igračkama koje mogu držati u rukama ili slušanja glazbe.
- Pažnja – važno je razgovarati s bebom, pjevati joj, smijati se s njom i igrati se s njom kako bi se razvila emocionalna veza i povezanost između roditelja i djeteta.
- Sigurnost – osigurajte da su igračke i oprema za njihovo održavanje sigurne i da se drže dalje od potencijalno opasnih predmeta i situacija.
Što se sve kod bebe događa sa 3 mjeseca?
Kada beba napuni 3 mjeseca, obično počinje pokazivati znakove povećane svjesnosti i interakcije s okolinom.
POVEZANO: Rast i razvoj bebe sa 3 mjeseca
Primjerice Vaša beba će vjerojatno početi kontrolirati pokrete ruku i nogu. I moći će podići glavu i prsa kada leži na trbuhu. Također će početi pokazivati interes za hvatanje predmeta i pokušati ih dovesti do usta. POVEZANO: 7 stvari koje svaka beba voli!
Sada počinje i plakati na određene načine kako bi izrazila svoje potrebe. Također će početi izražavati svoje osjećaje i smijehom, glasnim dahom i pljeskanjem rukama. A moći će i prepoznavati lica, glasove i druge poznate stvari.
Važno je imati na umu da se djeca razvijaju u različitim brzinama, te da svako dijete ima svoj individualni put razvoja. Stoga je važno pratiti napredak djeteta te, ako ste zabrinuti zbog njegovog razvoja, razgovarati s liječnikom ili pedijatrom.
POVEZANO: Koliko često kupati svoju bebu i kada je najbolje vrijeme?
Što smije jesti i piti beba od 3 mjeseca?
U dobi od 3 mjeseca beba bi trebala dobivati prehranu isključivo dojenjem ili korištenjem formule odnosno adaptiranog mlijeka. To bi trebalo biti dovoljno za sve potrebe.
Kada je riječ o pićima, bebi nije potrebna dodatno voda, sokovi ili druga pića osim majčinog mlijeka ili formule. Svu tekućinu već dobiva iz mlijeka.
Također ne bi se trebala hraniti nikakvom drugom hranom, uključujući čvrstu hranu. Uvođenje čvrste hrane najčešće se preporučuje oko 6 mjeseci starosti. Kada dijete počne pokazivati znakove spremnosti za hranu, kao što su sposobnost sjedenja i pokazivanje interesa za hranu. Svakako ne prije 4 mjeseca.
Važno je da se pridržavate preporuka liječnika ili pedijatra i ne uvodite hranu ili pića koji nisu preporučeni za dijete u dobi od 3 mjeseca. Ako imate bilo kakvih pitanja o prehrani vašeg djeteta, obratite se svom liječniku ili pedijatru.
Koje komunikacije vještine mogu očekivati od svoje bebe sada?
POVEZANO: Kada bebe počinju govoriti?
Iako još naravno ne zna pričati, beba u ovoj dobi počinje razvijati komunikacijske sposobnosti kroz geste, zvukove i izraze lica. Sada može:
- Proizvoditi zvukove: Dijete u dobi od 3 mjeseca počinje proizvoditi različite zvukove kao što su gugutanje i smijeh. Također može ispuštati glasan plač kada je gladno, umorno ili osjeća nelagodu.
- Reagirati na glasove: Dijete u ovoj dobi može početi reagirati na zvukove i glasove u okolini, okretati glavu prema zvuku. A može i pokušati oponašati neke zvukove.
- Komunicirati gestama: Dijete u dobi od 3 mjeseca može početi koristiti ruke i noge kako bi se izrazilo i komuniciralo. Na primjer, može mahati rukama i nogama kada je sretno ili uzbuđeno.
- Pokazivati izraze lica: Dijete u ovoj dobi počinje razvijati emocionalnu vezu s roditeljima. I sada će pokazivati osjećaje poput sreće, tuge i frustracije kroz izraze lica. Na primjer, može se nasmijati kada vidi poznato lice ili plakati kada je umorno ili gladno.
Važno je da roditelji budu pažljivi i osjetljivi na signale koje dijete šalje. I tako uspostave kvalitetnu komunikaciju i emocionalnu vezu s djetetom.
POVEZANO: Rast i razvoj bebe sa 4 mjeseca