Ako ste zbunjeni oko pitanja kako i kada je uvesti u prehranu, niste sami. Kruta hrana ima svoje vrijeme i mjesto – donosimo vam nekoliko smjernica na koji način možete jednostavno započeti uvođenje krute hrane u prehranu svog mališana.
Koliko dugo trebam hraniti svoju bebu majčinim mlijekom ili adaptiranim mlijekom?
Čak i kada počnete s krutom hranom, dojenje nudi velike prednosti za vas i vašu bebu. U idealnom slučaju, mogli biste pokušati dojiti prvih 6 mjeseci i nastaviti to kao dio prehrane vašeg djeteta do otprilike 2. Rođendana uz naravno uvođenje i ostale hrane poput krute hrane u prehranu.
U kojoj dobi svojoj bebi treba uvoditi krutu hranu?
Bebe obično počinju jesti krutu hranu oko šest mjeseci. Nakon mjeseci samo davanja mlijeka (majčinog ili adaptiranog) ima smisla misliti da je djetetovom tijelu potrebna čvrsta hrana za uravnoteženiju prehranu. No, čak i sa šest mjeseci, mlijeko je 95% ishrane dojenčeta, do devet mjeseci je oko 75%, a tek nakon godine dana doseže 50%.
S kojom krutom hranom je najbolje započeti?
Vaš mini gurman može proširiti svoje nepce na većinu grupa hrane, uključujući povrće, voće, meso, mliječne proizvode (kao što su jogurt i sir), jaja, ribu i još mnogo toga. Međutim, pire od mesa, peradi, graha i žitarica obogaćenih željezom preporučuju se kao prva kruta hrana, osobito ako je vaša beba dojena, budući da pružaju ključne hranjive tvari.
Na koji način početi i pratiti napredak?
Dobra je ideja uvesti samo jednu hranu svaka dva do tri dana. To će vam pomoći da shvatite uzrok svih reakcija (proljev, zatvor, osip). Smanjite rizik od gušenja dajući samo male komadiće hrane, izbjegavajući tvrde komadiće i dopuštajući jesti samo dok sjedite.
Promjene u stolici – nemojte strahovati!
Sada slijedi jedna napomena koja se ne spominje često. Naime kada potpuno dojena beba počne jesti čvrstu hranu, budite spremni na to da će njihov miris izmeta prijeći iz vrste slatkog… u nešto drukčiji miris, no nema straha jer to nije indikator loše promjene.
Prvi znakovi da je vaša beba spremna za krutu hranu!
- Vaša beba je savladala uspravno sjedenje i drži glavu bez pomoći
- Više ne “gura jezik” automatski – što znači da ne guraju hranu iz usta kada ih pokušate nahraniti
- Vaša beba daje znakove gladi, a čini se da samo mlijeko više nije dovoljno da ostane sito
- Vaša beba počinje mljackati usnama i pružati ruku da vam zgrabi vilicu kad vidi da vi jedete