Kada beba brblja i “blebeće” možete misliti da je sve to posve besmisleno, no o vašim odgovorima ovisi puno. Oni igraju veliku ulogu u poticanju jezičnog razvoja kod dojenčadi. Osim brbljanja, vaša beba može ispuštati i zvukove gugutanja ili grgljanja. Što oni znače?
Beba brblja različitim tonovima kako bi izrazila emocije i pokušavala kopirati zvukove koje čuje. Brbljanje se nastavlja i poboljšava kako beba raste. Napreduje u jednosložne za šest mjeseci i dvosložne za devet mjeseci. Do dobi od dvanaest mjeseci beba će moći govoriti jednostavne riječi i uzvike, kao što su “mama” i “tata”.
Kako odgovoriti kada Vaša beba brblja?
Možete odgovoriti na bilo koji od sljedećih načina kako biste potaknuli brbljanje i potaknuli razvoj govora svoje bebe:
1. Pričajte kad brbljaju
- Kada beba brblja, razgovarajte s njom. Možete razgovarati o razno raznim temama sa vašom bebom, kao o njenim igračkama, prehrani, okolini ili bilo kojoj drugoj temi.
- Ne zaboravite zastati kako bi vas vaša beba mogli poslušati i oblikovati svoj odgovor u obliku brbljanja. To je najvažniji dio.
- Nastavite razgovor onoliko dugo koliko beba želi brbljati. To bi moglo potaknuti malog da u budućnosti započne razgovore kroz brbljanje.
2. Promatrajte namjeru
- Promatrajte bebino brbljanje kako biste prepoznali namjeru zvukova. Primijetite njihove geste ili izraze lica tijekom brbljanja.
- Kada brbljaju i pokazuju na igračku, brbljanje služi u svrhu izražavanja. Stoga, reagirajte potvrdno kako biste poručili da se njihovo brbljanje razumije.
- Brbljanje može biti besmisleno ako ga čujete dok je dijete zaokupljeno svojim igračkama. U takvim slučajevima beba možda oponaša pozadinske zvukove.
3. Imitirajte bebino brbljanje
- Ako vaša beba uglavnom brblja kako bi oponašala pozadinske zvukove, a ne s namjerom komunikacije, možete se pridružiti igri oponašanja kako biste potaknuli brbljanje.
- Prvo, identificirajte zvuk koji bi vaša beba mogla oponašati u svom brbljanju. To može biti zvuk trube automobila, lavež psa ili drugi zvukovi iz okoline.
- Ako prepoznate zvuk, oponašajte ga zajedno s bebom. To bi moglo pomoći sugerirati bebi da razumijete što ona misli i da mislite isto. To bi moglo pomoći u jačanju brbljanja kao dobrog načina komunikacije.
- Čak i ako vaša beba brblja bez ikakve namjere oponašanja, brbljajte s njom. Kopiranje zvukova žamora može se činiti glupim, ali pomaže stimulirati njihove razgovorne vještine.
- Možete oponašati bilo koji aspekt njihovog brbljanja, poput tona, i to dok ste okrenuti prema bebi.
4. Ponašajte se kao tumač za gugutanje bebe
- Neka vaša beba vjeruje da razumijete gugutanje bebe. To vam privlači njihovu pažnju i nagna ih da se više upuste u razgovor.
- Na primjer, kada beba pokaže igračku, odgovorite nešto poput: “Da, to je mekana igračka tamo” ili “Vau! Upravo si otkrio medvjedića.”
- Ako dijete brblja slogove, poput ‘tata’, dok gleda u vrata, uzvratite mu govoreći: “Da, tata će uskoro doći.”
- Neka sve bude iskustvo učenja. Na primjer, ako beba brblja i dira nos, protumačite to riječima: “Ovo je tvoj nos” ili “Čiji je to nos?”
- Tumačenje blebetanja može pomoći u izgradnji bebinog vokabulara i poboljšanju njihovih jezičnih vještina kako odrastaju.
POVEZANO: Kako roditelji mogu pomoći bebama da se same nauče smiriti?