0 do 12 tjedana 0-6 mjeseci 12 do 24 tjedna 25 do 40 tjedana 6-12 mjeseci Bebe Novorođenčad Trudnice

Klasična glazba i njezin utjecaj na bebe

klasična glazba

Klasična glazba oduvijek je bila povezana s razvojem mozga beba jer su vrlo rano otkrivene njezine pozitivnosti. Općenito, glazba može igrati važnu ulogu u odrastanju vašeg djeteta, prije i nakon rođenja. Izlaganje djeteta glazbi pokreće sva područja djetetovog razvoja, a ako to učinite rano, možete osigurati da vaša beba odraste u zdravu osobu.

Slušanje glazbe pozitivno utječe na trudnice jer ih umiruje i potiče ugodne osjećaje. Naravno, sukladno tome, buduće majke koje se osjećaju dobro svoju „dobru energiju“ prenose i na nerođeno dijete. Jednom kada se vaše dijete rodi, bilo bi dobro nastaviti slušati glazbu zajedno s njim – posebno klasičnu. Klasična glazba može umiriti bebe i potaknuti razvoj njihova mozga. Postoje i dokazane koristi za djecu koja slušaju i puštaju glazbu, uključujući lakše snalaženje u matematici, čitanju i motoričkim vještinama.

Slušanje klasične glazbe možda ne čini bebe pametnijima, ali svakako ima pozitivne učinke

Ideja da slušanje klasične glazbe čini bebe pametnijima naziva se “Mozartov efekt”. Dolazi iz studije psihologa Francisa Rauschera iz 1993. godine, koji je otkrio da su studenti privremeno postizali bolje rezultate na testovima prostornog razmišljanja nakon slušanja Mozartove sonate. Učinak kod učenika bio je privremen (trajao je samo 15 minuta) i uvijek je bio kontroverzan. Unatoč tome, mediji i političari uskočili su u Mozartov efekt, tvrdeći da slušanje glazbe nudi brojne dobrobiti i može ublažiti fizičke i psihičke probleme.

Ideja da bi bebe bile pametnije kada bi slušale klasičnu glazbu rođena je iz te pompe. Jedne je godine guverner Georgije naredio da se CD s klasičnom glazbom – koji je sadržavao sonatu i druga djela – daje roditeljima svih novih beba kada napuste bolnicu. Unatoč rasprostranjenom mišljenju, dokazi da slušanje klasične glazbe svakoga čini pametnijima bili su u najboljem slučaju slabi.

Klasična glazba nije jedina glazba koju možete puštati svojoj bebi

Glazba koju puštate bebi ne mora biti Mozartova ili Beethovenova, pa čak ni klasična, da bi obogaćivala njezin um. Slušanje glazbe bilo koje vrste; pop, jazz ili hip-hop, dobro je za djecu. Još je bolje biti aktivan sudionik u stvaranju glazbe. Sa svojom bebom i malim djetetom pjevajte pjesmice za djecu i pjesmice s pokretima, poput Blistaj, blistaj, Kotačići na busu i Itsy-Bitsy Spider. Spajanje pjesama s pokretima pomaže u razvoju jezika.

Potaknite svojeg mališana da udara u bubanj igračku ili udara po tipkama klavira uz bilo koju pjesmu u kojoj uživate. Kada vaše dijete dovoljno odraste, upišite ga na satove glazbe. Postoje neki dokazi da proučavanje i sviranje glazbe obogaćuje više od pukog slušanja.

POVEZANO: Muzika za bebe u stomaku