Navikavanje ljubimca na bebu može biti veoma zahtjevan zadatak, posebno ako ste prvi put postali roditeljem. Mnogo toga ovisit će o vrsti ljubimca kojeg imate – je li to pas, mačka, kunić ili neka druga životinja. U slučaju da je vaš ljubimac zmija ili gušter, možda bi bilo najbolje navikavanje djeteta na njih ostaviti za kasnije. Dakako, čak i ako je vaš ljubimac tradicionalan, pas ili mačka, moguće je da njihova narav nije tradicionalna i očekivana. To je jedna od stvari koje svakako morate uzeti u obzir.
Trenutak kada roditelji dovedu bebu kući jedna je od najvećih radosti u životu obitelji. Ipak, to može biti nezgodno vrijeme za obiteljskog ljubimca. Uvođenje nove stalne osobe u život kućnog ljubimca – osobe koja ima nepoznat miris, radi nepravilne pokrete i ispušta kreštave zvukove – može učiniti četveronožne članove obitelji zabrinutima.
Navikavanje ljubimca na bebu zahtjeva pažnju
Kao i bebe, ljubimci vole predvidljivost, a „novorođenče dramatično mijenja, ne samo vaš život, nego i život vašeg ljubimca“, kaže Victoria Stilwell, trenerica pasa i voditeljica emisije „Ja ili pas“ na Animal Planetu. Uskoro će morati dijeliti vašu obožavanu pažnju sa zahtjevnim djetetom i neće razumjeti zašto dugo vrijeme druženja u kojemu uživa postaju sve kraće.
Mnogi psi nikada prije nisu bili u blizini djece. Mali ljudi rade nepredvidive stvari koje odrasli ne čine, poput naglih pokreta, vrištanja i unošenja u lice psima. Kako biste svog ljubimca izložili djeci, odvedite ga u park da vidite kako iz daljine reagira na bebe, predlaže Stilwell.
Pripremite okolinu. Dajte svom ljubimcu vremena da se prilagodi novim promjenama okoliša. I to tako što ćete što prije raspakirati novi namještaj i opremu za bebu.
Postavite temelje s kućnim ljubimcima prije nego beba dođe kući. Pobrinite se za veterinarske preglede, naviknite ih na dječju sobu i ciljajte na rješavanje problematičnih ponašanja poput skakanja.
Onaj stari trik s dekicom za bebe – dati svom ljubimcu da ponjuši dekicu za bebu prije nego što upozna pravu bebu – nije lijek za sve.
Dopustite ljubimcu da prvi pozdravi majku i pobrinite se da se beba i ljubimac sretnu na neutralnom području – na pločniku ispred kuće, na primjer.
Odvojite posebno vrijeme za svog ljubimca. Postavite tajmer na pet minuta za jednu od omiljenih aktivnosti vašeg ljubimca, čak i ako je to samo ljuljanje na kauču.
POVEZANO: Prednosti imanja kućnih ljubimaca za djecu