Njega bebe zimi izuzetno je važna jer niske temperature uvelike mogu naštetiti koži vaše bebe ako ju dobro ne zaštitite. Zima je prekrasno godišnje doba u kojemu ćete moći uživati zajedno sa svojim djetetom – posebno ako padne snijeg! Ono što možete očekivati u tom razdoblju jest djetetovo zanimanje za bijele pahulje i želja za valjanjem u snijegu.
Upravo tada jako je bitno osigurati dobru zaštitu za svoju bebu; u obliku tople odjeće i korištenja zaštitnih krema.
Baš kao što možete primijetiti da se vaša vlastita koža mijenja zimi, potrebe za njegom kože vaše bebe također se mogu promijeniti. Hladan, suhi zrak i oštri zimski vjetar mogu isušiti i najmekše obraze. Bebe imaju nježniju i osjetljiviju kožu od odraslih. To ih može učiniti još sklonijima gubitku vlage, što znači da im se koža može brzo isušiti. Za hladnog vremena mogli biste primijetiti da vaše dijete ima suhe usne, rumene obraze, suhu kožu koja svrbi, blage ozebline, osip od vrućine.
Njega bebe zimi
Srećom, danas postoje mnogi načini za prevenciju i liječenje ovih problema:
Hidratantna sredstva nešto su što biste trebali imati pri ruci. Kada tražite hidratantnu kremu za svoje dijete, izbjegavajte proizvode koji sadrže parfeme ili alkohol. Ovi sastojci mogu iritirati ili isušivati. Losioni su dobri za svakodnevnu hidrataciju, ali bebe možda neće trebati tako često nanositi hidratantnu kremu. Kreme ili masti su gušće od losiona i mogu biti od pomoći za vrlo suhe dijelove kože.
Njega bebe zimi može uključivati i korištenje sredstva za čišćenje bez sapuna. Oni manje isušuju kožu od proizvoda na bazi sapuna.
Mnogi ljudi misle da je krema za sunčanje potrebna samo ljeti. Iako zimi sunce nije tako jako, snijeg na tlu može reflektirati UV zrake i uzrokovati opekline. Bebe mlađe od 6 mjeseci ne smiju nanositi kremu za sunčanje na kožu. Za ovu dobnu skupinu ograničite vrijeme provedeno na suncu kada su razine UV zračenja najviše ili koristite UV navlaku na kolicima ili autosjedalici. Za bebe starije od 6 mjeseci najbolja je krema za sunčanje sa zaštitnim faktorom 30 ili višim, no vrijeme provedeno na suncu ipak treba ograničiti.
Kada šećete po hladnom vremenu može doći do blagog oblika ozeblina kod djeteta što čini kožu crvenom i osjetljivom. Ovaj problem riješite oblačenjem djeteta u rukavice i kapu ili kapuljaču i nemojte predugo ostajati vani. Razvucite navlaku na kolicima kako biste spriječili vjetar. Ako bebina koža izgleda crveno, okupajte je u mlakoj vodi. Nazovite svog liječnika ako im boja kože ne bude normalna za nekoliko sati.
Osip od vrućine nije samo ljetna stvar. Ako je vaša beba zamotana, i zimi se može pregrijati. Crvene kvržice koje svrbe pojavljuju se kada se sitne žlijezde znojnice začepe. Da biste to izbjegli odjenite bebu u prozračne slojeve. Upotrijebite 1-postotni pripravak hidrokortizona kako biste ublažili svrbež. Osip će nestati sam od sebe nakon nekoliko dana.
POVEZANO: Loveda – Prva bio kozmetika za bebe na bazi organske kamilice!