Foto: Freepik
Za dobru zabavu s mališanima mlađim od godinu dana, ne trebate skupe igračke. Dovoljno je posuditi nekoliko predmeta koje imate doma, i s njima stimulirati osjetila bebe, odnosno njihov orijentacijski refleks. Pod orijentacijskim refleksom smatra se sposobnost usmjeravanja pažnje na predmete i zvukove iz okoline.
U tim trenucima, trenucima stimuliranja ovog refleksa, dijete će svoj fokus prebaciti na jednu stvar, širiti oči i usmjeriti pažnju se na to što mu pokazujete, nudite… Ovakva igra mogla bi potrajati satima, a stimulirajući vid, sluh, dodir, pomoći ćete djetetu da se razvije i poboljša fokus i koncentraciju.
Što su senzoričke igračke?
To su igračke koje spajaju više različitih osjetilnih segmenata, igračke s teksturom, zvučne igračke, stvari s uzorkom, šareni predmeti… Gdje ih možemo pronaći u kućanstvu? Za predmete s teksturom pomoći će jastuci, dekice, plahte i čupavi tepisi. Umjesto igračaka koje proizvode zvuk, poslužit će glazbeni instrumenti koje imate doma. Ako ih nemate poslužit će kutija s tjesteninom ili rižom, ili za vrijeme igre možete upaliti radio. Za poticaje s više uzoraka možete iskoristiti odjeću, tapete ili različite materijale, a za kućne igračke s bojom možete iskoristiti bilo što što nije crno ili bijelo.
Gdje pronaći rekvizite?
Otkud početi? Za djecu starosne dobi do tri mjeseca najbitniji je zvučni podražaj. Svirajte instrumente, pjevajte, puštajte bijelu buku i izazivajte ih šuškajući tjesteninom, rižom, papirima. Zanimljiva ideja – uzmite male plastične boce od pola litre, i u svaku od njih stavite nešto drugo – u jednu rižu, u drugu kamenčiće, u treću komadiće papira… Svaka boca proizvodit će posve drugačiji zvuk i tako potaknuti dijete da ‘naoštri sluh’.
Djeca starosne dobi od 4 – 6 mjeseci taktilna su bića. Izvucite šalove, veste, haljine… dajte djetetu da dotakne svaki od njih i probudi si jagodice na prstima. Smislite igru koja će ih natjerati da se potrude i dođu do predmeta, kako biste potaknuli i motorički razvoj. Možete im ponuditi i lov na citruse – zabavnu igru u kojoj će raditi rukice.
Mališani od 7 – 9 mjeseci trebali bi se kretati, ali i stimulirati bojama. Po podu poslažite jastuke ili papiriće sa šarenim bojama pa ih motivirajte da krenu od jednog do drugog. Ili se igrajte bojanja riže i šarenih špageta.
Dječica starosti od 10 – 12 mjeseci male su pričalice pa im od ranoga jutra objašnjavajte i pričajte o svemu što u tom trenutku radite. Ubacite li i gestikulacije, mališani će sve ponavljati za vama. Stalno pričajte, pričajte što radite, kamo idete, objašnjavajte im. Neka gledaju ekspresiju vašeg lica, slušaju pucketanje prstima, pljesak ruku, uključite sve svoje snage u poticanje komunikacije.
Ne zaboravite na oprez!
Sve ove igre zanimljive su i edukativne, no nikad ne ostavljajte dijete samo u prostoriji. Ne zaboravite da se dijete može zapetljati u tkaninu, plahte, ručnike, odjeću ili da može nešto sitno staviti u usta. Uvijek ih imajte na oku i igrajte se samo kad imate vremena u potpunosti im se posvetiti.