Razgovor sa vašom bebom pomaže joj da nauče govoriti. A ponekad je teško znati što reći i koji je najbolji način komunikacije s njima.
Uz malo smjernica i nekoliko savjeta, razgovor sa vašom bebom postat će lakši. Ako ste razgovarali sa svojim djetetom tijekom trudnoće, vjerojatno ćete nastaviti i nakon što se rodi. Komunikacija i zbližavanje su recipročni, a čak i kao novorođenče, vaša će beba reagirati na vaš glas.
Kako bebe komuniciraju u prvim mjesecima?
Mnogo prije nego što počnu govoriti, bebe slušaju i promatraju što se događa u njihovom svijetu.
Dječji plač glavni je način na koji zadovoljavaju svoje potrebe. Plakanje privlači pozornost roditelja ili skrbnika. S vremenom i razvojem , bebe uče sofisticiranije načine komuniciranja.
Kako potaknuti rane vještine govora?
Od rođenja slušajte kako beba proizvodi tihe zvukove (koji ne zvuče kao plač). Ovo su rani pokušaji razgovora. Oponašajte ove zvukove; pokušaji vaše bebe da koristi usta signaliziraju prve korake u učenju govora.
Obratite pažnju i odgovorite kada plače. Pokušajte shvatiti zašto plaču i razmislite o tome što proživljavaju. Uvijek budite nježni i osjetljivi kako bi vaša beba shvatila da je važna i da ju se čulo.
Zapamtite, mozak vaše bebe je ustrojen da traži vezu s vama. Držanje uza se, gledanje u njihovo lice i oči te oponašanje pokreta njihovih usta važni su načini poticanja njihovih ranih vještina govora.
U početku bi se vaši razgovori mogli činiti malo jednostranima i mogli biste se osjećati pomalo neugodno. Pokušajte zapamtiti da vaša beba nije kritična; u stvari, potrebna im je ova vrsta vašeg angažmana da bi naučili.
Ljudi međusobno komuniciraju na razne načine. Pripovijedanje je važno sredstvo povezivanja i dijeljenja informacija.
Sa svojom bebom se možete baviti na sljedeći način:
Pratite bebinu reakciju kada razgovarate s njima. Na primjer, mogu prestati plakati, smiriti se i tražiti odakle dolazi vaš glas. Ove rane reakcije postupno će postati jasnije, a oni će pokušati odgovoriti ‘govorom’.
Od otprilike 7. tjedna starosti, bebe uče da mogu proizvoditi zvukove. Tada će početi gugutati, brbljati i proizvoditi jednostavne zvukove koji ponekad zvuče poput riječi.
Sisanje i gutanje pomaže u razvoju jezika. Od otprilike 6. mjeseca starosti, učenje žvakanja i gutanja krute hrane također će izgraditi njihove sposobnosti govora.
Razgovarajte sa svojom bebom tijekom dana, uključujući i kada im mijenjate pelene i oblačite ih, kao i kada ih pripremate za hranjenje i spavanje.
POVEZANO: Kada će vaša beba razumjeti “ne”?
Trebam li svojoj bebi pričati priče?
Kako ju razumjeti?
5 savjeta kada razgovarate s bebom