Nosiljke za bebu omogućuju da nosite svoju bebu na prednjoj strani i imate slobodne ruke, a većina beba voli vidjeti svijet s visine. Neki imaju podesive opcije tako da bebu možete nositi na leđima ili boku.
Ako nosiljke koristite na pravi način, oni su sigurni i praktični načini da se krećete s bebom.
Što tražiti kod nosiljke za bebu
Važno je potražiti nosiljke koje omogućuju zdrav položaj kukova za vašu bebu i koje su naravno sigurne i udobne za korištenje
Zdrav položaj kukova
Zdrav položaj kukova potiče normalan razvoj kukova kod beba i smanjuje rizik od razvojne displazije kukova.
Nosiljka bi trebala dopustiti da se bebini bokovi rašire tako da njezine noge opkorače vaše tijelo. Bebina koljena trebaju biti razmaknuta, bedra oslonjena, a kukovi savijeni.
Primjer kao na slici ispod ukoliko nosite dijete okrenuto prema vama.
Kada tražite nosiljke za bebu potražite nosiljku za bebe s europskim standardom EN 13209-2:2005. I provjerite ima li nosiljka lako razumljive pisane, vizualne ili video upute koje vam pokazuju kako ih koristiti na siguran način.
Savjet: Ponesite svoju bebu sa sobom kada kupujete nosiljku. Zamolite prodavačicu da vam pokaže kako pravilno namjestiti nosiljku s bebom u njoj. Vaša beba bi trebala moći pomicati glavu, ruke i noge. Također provjerite može li vaša beba vidjeti van iz nosiljke i da joj tkanina ne reže lice.
Također provjerite možete li nositi nosiljku i skinuti ih bez pomoći. Također provjerite možete li sve remene ili kopče zakopčati bez pomoći i možete li sve remene čvrsto podesiti jednom rukom.
Donosimo još dodatnih nekoliko savjeta za odabir udobne nosiljke za bebe:
- Potražite široke, podstavljene naramenice koje idu preko leđa, kao i široki remen oko struka. To će vam pomoći ravnomjerno rasporediti težinu vaše bebe i spriječiti pritisak na vaša ramena. Također bi trebali spriječiti da se nosač previše pomiče s jedne na drugu stranu.
- Ako namjeravate koristiti nosiljku dok vaša beba raste, potražite nosiljku koju možete mijenjati tako da beba može biti okrenuta prema naprijed.
- Pobrinite se da nosiljka bude prikladna za različita godišnja doba i da se vaša beba neće pregrijati u toplijim mjesecima.
- Koristite nosilicu samo dok se beba ne osjeća preteškom ili neudobnom za sigurno nošenje. Provjerite upute nosača za maksimalnu težinu koju nosač može podnijeti.
POVEZANO: Koliko često biste trebali podrigivati bebu?