Mnoge stvari mogu uzrokovati osip kod novorođenčadi i često ne treba brinuti. Uzroci su obično toplina, alergije, trenje, vlaga, kemikalije i tkanine. Ti se osipi obično mogu vrlo liječiti. Iako mogu biti neugodni, osipi su rijetko hitan slučaj.
Čak i vlastiti izmet može iritirati bebinu kožu i izazvati osip. S obzirom da je njihov koža sada vrlo osjetljiva i podložna mnogim izvorima iritacije. Virusne i bakterijske infekcije također mogu uzrokovati osip.
Uobičajeni osip kod novorođenčadi
–Milia: male, bijele mrlje na licu i nosu. Nije zarazno i obično će nestati u prvom mjesecu. Nastaju zbog začepljenih pora.
– Erythema Toxicum Neonatorum: crveni kožni osip u obliku mrlja koji se razvija u dobi između dva dana i dva tjedna. Može se proširiti i na druge dijelova tijela. Nestat će za dva do sedam dana, ali se može ponovno pojaviti. Nije potrebno liječenje.
–Neonatalne akne: prištići koji se pojavljuju na licu, obrazima i nosu. To je zbog hormonalne stimulacije majke i djeteta i obično će nestati u prvih nekoliko mjeseci bez liječenja. Pregled kod dermatologa preporučuje se u teškim ili dugotrajnim slučajevima.
–Pelenski osip: crvena ili upaljena koža u području pelena koja može biti uzrokovana iritacijom kože uslijed kontakta s urinom, izmetom, sapunima ili kremama. Pelenski osip se može spriječiti održavanjem područja čistim i suhim i čestim mijenjanjem pelena. Kao i korištenjem zaštitnih krema. Ako se pelenski osip inficira, trebat će ga tretirati posebnim kremama. Obratite se svom liječniku opće prakse ili ljekarniku ako pelenski osip traje nekoliko dana ili se ne popravlja.
– Seboreični dermatitis : može zahvatiti bilo koji dio tijela. Uglavnom se javlja u prvom mjesecu i može trajati nekoliko mjeseci. Nježno četkanje i upotreba ulja/šampona mogu pomoći u uklanjanju krasta.
Trebali biste posjetiti svog liječnika ako ste zabrinuti da vaša beba pokazuje znakove meningitisa. Ili ako je bebin osip povezan s dodatnim simptomima kao što su vrućica, oteklina, plač, curenje ili se čini da nije dobro.
POVEZANO: Koliko često bebe trebaju imati stolicu?