Uuuh, ljeto i ljetne infekcije! Do sad ste sigurno barem jednom osjetili što znači poći na godišnji, ili se vratiti s godišnjeg i uskočiti u crni scenarij – jedno dijete kašlje, drugo ima temperaturu… Nažalost, iako to uvijek i iznova iznenadi većinu roditelja, brojne viroze i druge infekcije češće se događaju ljeti.
Moguće je dobiti običnu prehladu u bilo koje doba godine, no primjerice, Koksaki virusi (Coxsackievirus) obično pogađaju u ljetno doba godine, odnosno javljaju se kao ljetne infekcije. Simptomi groznice, lošeg apetita, curenja nosa i grlobolje mogu se pojaviti tri do pet dana nakon izlaganja virusu. Osip nalik na mjehuriće na rukama, nogama i u ustima obično se razvije jedan do dva dana nakon početnih simptoma.
Adenovirusi su grupa virusa koja može uzrokovati različite infekcije kod ljudi. Ovi virusi pripadaju porodici Adenoviridae i sadrže DNK kao svoj genetski materijal. Adenovirusi su vrlo otporni i mogu preživjeti duže vreme izvan tijela domaćina, što ih čini prilično zaraznim.
Infekcije uzrokovane adenovirusima mogu se pojaviti u bilo kojoj dobi, ali su najčešće kod djece. Ovi virusi mogu izazvati različite vrste infekcija, uključujući:
- Respiratorne infekcije: Adenovirusi često uzrokuju simptome slične prehladi ili gripi, kao što su groznica, curenje nosa, kašalj, bol u grlu, i upala krajnika. U nekim slučajevima mogu izazvati bronhitis ili upalu pluća, posebno kod male djece i osoba s oslabljenim imunološkim sustavom.
- Gastroenteritis: Neki adenovirusi mogu uzrokovati upalu želuca i crijeva, što dovodi do povraćanja, proljeva, i bolova u stomaku. Ova vrsta infekcije je posebno česta kod male djece.
- Konjunktivitis (roza oko): Adenovirusi su čest uzrok virusnog konjunktivitisa, koji uzrokuje crvenilo, suzenje, i iritaciju očiju. Konjunktivitis uzrokovan adenovirusima može biti vrlo zarazan.
- Cistitis (upala mokraćnog mjehura): U nekim slučajevima, adenovirusi mogu uzrokovati upalu mokraćnog mjehura, što se manifestira bolnim mokrenjem, učestalim mokrenjem, i krvlju u urinu.
- Rijetke komplikacije: U rijetkim slučajevima, adenovirusi mogu uzrokovati ozbiljnije bolesti, poput encefalitisa (upala mozga), hepatitis (upala jetre), i miokarditis (upala srčanog mišića).
Adenovirusi se šire na različite načine, uključujući respiratornim kapljicama (kihanje, kašljanje), kontaktom sa zaraženim površinama, kao i fekalno-oralnim putem. Virus se može prenijeti i putem kontaminirane vode ili hrane. Adenovirus je još jedan ljetni dječji virus koji se javlja često. Djeca s ovom infekcijom mogu razviti visoku temperaturu, grlobolju, konjunktivitis i simptome gornjeg dišnog sustava.
Liječenje adenovirusnih infekcija obično je simptomatsko, što znači da se fokusira na ublažavanje simptoma dok tijelo ne eliminira virus. Ne postoji specifična antivirusna terapija za adenovirusne infekcije, ali se u teškim slučajevima može koristiti podržavajuća terapija, kao što su intravenske tekućine, kisik ili antibiotici za sekundarne bakterijske infekcije.
Prevencija adenovirusnih infekcija uključuje dobru higijenu, poput redovitog pranja ruku, izbjegavanja kontakta sa zaraženim osobama, i izbjegavanja dodirivanja lica prljavim rukama.
Kako biste spriječili širenje ovih i drugih virusa, nastavite s budnim pranjem ruku čak i ljeti, osobito nakon mijenjanja pelena ili korištenja toaleta.
Djeca s povišenom tjelesnom temperaturom ili drugim znakovima bolesti trebaju prvih nekoliko dana bolesti ostati kod kuće. Na sreću, većina djece se oporavi od ovih virusa unutar 7-10 dana.
POVEZANO: Pobrinite se da vaše dijete ima dovoljno vode!