Čišćenje i pranje dječjih zubića potrebno je čim počnu izbijati. Mliječni zubi obično dođu već do 3 godine i to bilo kojim redoslijedom. Obično su gornje jedinice prve i najčešće izbijaju između četvrtog i sedmog mjeseca. Ali nema pravila. 20 mliječnih zuba zamjenjuju se sa 32 odrasla zuba u dobi od 6 do čak 20 godina.
Savjeti roditeljima
- Roditelji trebaju nadgledati i pomagati čistiti dječje zubiće do 8 godine.
- Perite zube i desni dva puta dnevno, jednom ujutro i jednom navečer prije spavanja.
- Upotrijebite malu, mekanu četkicu za zube
- Djeci mlađoj od 18 mjeseci koristite samo vodu za čišćenje zuba.
- Djeci od 18 mjeseci do 6 godina koristite količinu paste za zube veličine graška.
- Djeci iznad 18 mjeseci i ispod 6 godina za pranje zubića koristite pastu s malo fluorida (dječje paste za zube)
Nicanje zubića može pratiti i nervoza, svrab i blago povišena temperatura kod djece kao i smanjeni apetit. Možete im pomoći tako da im date komadić hladnog voća ili gumenu igračku da ju grickaju. U ljekarnama se također mogu naći i gelovi koji ublažuju bol prilikom nicanja zubića.
Čišćenje i pranje dječjih zubića
Sjednite ili stanite na jako osvijetljenom mjestu, idealno ispred ogledala bi vaše dijete moglo vidjeti postupak. Možete stati iza svog djeteta, ali lakše je sjediti . Možete držati bebe i malu djecu u krilu.
Slobodnom rukom primite djetetovu bradu. Zamolite dijete da se otvori usta i kaže ‘ah’. Provjerite ima li znakova karijesa na zubima blizu desni. Ili naslaga plaka na zubima oko linije desni.
Četkajte sve strane svakog zuba i desni malim kružnim pokretima unatrag i naprijed na svim površinama.
Kada je pranje završeno, vaše dijete treba ispljunuti ostatke paste za zube, ali nemojte ispirati usta. Isperite četku i stavite je na čisto da se osuši.
POVEZANO: Zdrava pića za bebe i djecu prema njihovoj dobi