Svaki roditelj ima u cilju zaštititi svoje dijete, bilo da je riječ o padovima, udarcima ili potencijalnim infekcijama i bolestima koje je moguće izbjeći. Ovo zadnje trenutno je posebno aktualno i zato vam donosimo popis dobrih navika koje morati poticati kod svojih mališana kako bi ojačali njihov imunološki sustav već od najranije dobi.
Razmislite o dojenju kad je u pitanju novorođenče
Ako ste tek rodili, razmislite o dojenju iako je to vrlo osobna odluka i razumijemo da dojenje nije ostvarivo kod svake majke. U slučaju da možete dojiti, idealno bi bilo da dijete dojite najmanje prvih šest mjeseci njegovog života. Razlog? Majčino mlijeko može smanjiti rizik od infekcija, a istraživanja su pokazala kako dojenje može čak umanjiti i alergije. Majčino mlijeko osigurat će sve energetske potrebe djeteta, zato jer je ono bogato proteinima, vitaminima, mineralnim solima i šećerima, esencijalnim masnim kiselinama i drugim tvarima koje će dijete lako probaviti.
Naučite dijete redovitom pranju ruku
Dodirom se prenosi oko 80% infekcija. Naučite djecu od najranije dobi pravilnom i redovitom pranju ruku, i to nakon kihanja, kašljanja i odlaska u kupaonicu, a prije konzumiranje hrane. Ruke je potrebno prati toplom vodom u trajanju od minimalno 20 sekundi. Na taj način može se smanjiti vjerojatnost infekcije do 45%. Pravilno pranje ruku uključuje sljedeće korake:
- Namočite ruke pod mlazom tople vode
- Nanesite sapun na ruke
- Dobro trljajte dlanove, nadlanice, područja između prstiju, a nemojte zaboraviti ni područje ispod nokta
- Isperite ruke
- Osušite ih
Ne preskačite cijepljenje
Uvijek slijedite savjete vašeg pedijatra kad je u pitanju raspored cijepljenja. Ono počinje u dojenačkoj i nastavlja se u odrasloj dobi, a njime je moguće spriječiti ospice, zaušnjake, rotavirus i druge infekcije. Posljednjih godina bilježi se sve veći broj slučajeva gdje su roditelji odbili cijepiti svoje dijete. Tome doprinosi i laka dostupnost neprovjerenih i netočnih informacija prisutnih u digitalnim medijima. Mišljenja stručnjaka su ujedinjena i oni tvrde da cjepiva mogu imati određene nuspojave, ali da se cijepiti treba! Najčešće je riječ o blagim nuspojavama koje uključuju crvenilo na mjestu uboda ili reakcija poput povišene temperature, povraćanja ili pospanosti.
Neka spavanje bude prioritet
Važnu ulogu u očuvanju i jačanju imuniteta ima spavanje. U ovisnosti o dobi djeteta, razlikuje se broj sati sna koji mu je potreban:
- Novorođenče bi trebalo spavati do 17 sati na dan
- Jednogodišnje dijete spava 14 sati unutar jednog dana
- Predškolci (dob 3-5 godina) bi trebali spavati između 10 i 13 sati
- Djeca u dobi od 6 do 13 godina između 9 i 11 sati
Premalo sna može ograničiti sposobnost tijela da proizvodi proteine citokine koji pomažu u borbi protiv infekcije i smanjenju upala.
Za kraj – ne zaboravite na zdravu prehranu
Zdrava prehrana također je važna za imunološki sustav vašeg djeteta. Potaknite dijete da zavoli sve vrste voća i povrća, a dajte mu na izbor i cjelovite žitarice. Ograničite unos prerađene hrane koja je bogata šećerima, ima malo vlakana, a velike količine soli. Ta vrsta hrane ne sadrži korisne hranjive sastojke koji su prijatelji ljudskog organizma. Pravilnim odabirom namirnica osigurat ćete da vaše dijete dobije dovoljno vitamina, poput vitamin A i E koji su potrebni za održavanje dobrog općeg zdravlja i jakog imunološkog sustava.