Bebe Djeca Savjeti i njega

Kako koristiti pametne igračke za djecu – savjeti za roditelje

Kako koristiti pametne igračke za djecu - savjeti za roditelje Bebe.hr portal

Digitalno doba, unijelo je mnoge promjene i u dječji svijet igračaka, tako danas pronalazimo i “pametne” igračke koje su dio nove generacije. One se spajaju na internet i koriste se pomoću aplikacija na pametnim telefonima. Uz mnoge prednosti tih vrsti igračaka, vlada i određen strah i neznanje, no uz ove savjete možete uživati u igri te u isto vrijeme zaštiti sebe i svoju djecu:

Moguće opasnosti

Kod igračaka koje mogu komunicirati s djecom, važno je imati na umu kako kod nekih postoji mogućnost da se razgovori snimaju. Time roditelji imaju priliku preslušati sadržaj putem npr. pametnog telefona. S druge strane, postoji mogućost da upravo ta vrsta igračke također snima i pohranjuje sve što čuje. Unatoč tome što dijetetu pružaju informacije koje su prilagođene uzrastu prilikom pružanja podrške u učenju, znanje koje dijete može prikupiti nije potpuno te je fragmentirano. Shodno tome, informacije koje pruža su usko definirane te postoji mogućnost zloupotrebe u marketinške svrhe.

 width=

Prije kupnje “pametne” igračke

Prije kupnje, obavite malo detektivsko istraživanje te detaljno proučite karakteristike igračke. Kako ona funkcionira, koje su njene temeljne karakteristike, koje podatke prikuplja. Na deklaraciji često nećete pronaći sve detalje koji vas zanimaju, stoga nije naodmet i “googlati” a možda upravo na taj način pronađete i recenziju drugih roditelja koja će biti ključna u vašoj finalnoj odluci. Budite sigurni da je igračka u skladu s uzrastom i potrebama vašem djeteta.

 width=

Nakon kupnje “pametne” igračke

Prilikom prvog povezivanja igračke s mobilnim uređajima i internetskom vezom, budite pažljivi i sigurni da se nitko drugi neće spojiti na igračku. Neka vaša igračka uvijek bude spojena na jednu sigurnu Wi-Fi mrežu koje koristi vaše kućanstvo. Obratite pozornost i na uvjete korištenja koji oktrivaju koliko je vaša privatnost kao potrošača zaštićena prilikom korištenja igračke. Otkriva i bitne informacije na koji način igračka pohranjuje, obrađuje i dijeli audio zapise i ostali sadržaj. Ukoliko igračka ima lozinku za korištenje, prilikom postavljanja lozinke imajte na umu da ona mora biti snažna i jedinstvena, stoga nemojte koristiti lozinku koju inače koristite za većinu ostalih uređaja.

Ukoliko dobijete na e-mail poštu koja vas poziva na prijavu putem web poveznice, ne nasjedajte! U svoj se račun prijavljujte isključivo preko web adrese, na način da ju samostalno upišete ili koristite bookmark. Time smanjujete mogućost phishinga i ostaih radnji koje kradu vaše podatke.

 width=

Ravnoteža je ključna

Pobrinite se da pronađete ravnotežu i kontrolirate kada i na koji način vaše dijete koristi pametnu igračku. Kada se ne koristi, isključite ju. Osim igre s takvom vrstom igračaka, ukomponirajte u život svog djeteta druženje s vršnjacima kako biste postigli ravnotežu i kontrolirali pretjerano korištenje uređaja s ekranima.

Kako se riješiti “pametne” igračke?

Ukoliko se odlučite riješiti pametne igračke, ne zaboravite vratiti igračku na tvorničke postavke. Kao dodatnu mjeru sigurnosti, uklonite i obrišite svoj korisnički račun na aplikaciji i/ili web stranici.

POVEZANO: Igre za razvoj motoričkih sposobnosti kod djece