Prijelazi mogu biti teški za malu djecu. Posebno malu djecu koja po prirodi ne vole promjene. Budite spremni na činjenicu da će to za vaše dijete biti teško.
Mala djeca ne shvaćaju čvrsto vrijeme, stoga ne počinjite razgovarati o promjeni tjedan ili dva prije nego što se dogodi, inače možete stvoriti još veću tjeskobu. Iako djeca ove dobi razumiju mnogo, i svakako više nego što zapravo mogu reći, ne mogu u potpunosti shvatiti složene ideje. Poput ove vrste društvene tranzicije tako da im objašnjavate samo riječima.
Kako pomoći djetetu da se prilagodi novom vrtiću?
1. Ukoliko imate dadilju odnosno osobu ili osobe koje čuvaju vaše dijete dok nema vas i partnera obratite pažnju ili se pokušajte prisjetiti kako se vaše dijete nosilo s prijelazima? Također zapišite njegove rutine za vrijeme spavanja i obroka. Kako ga utješiti i koje su njegove omiljene igračke, knjige i aktivnosti. Dijeljenje ovih informacija kada dođete u vrtić može olakšati prijelaz u novo okruženje.
2. Čitajte s njim knjige o promjenama. Slušanje o sličnim iskustvima drugih može biti dobar način da mala djeca shvate vlastitu situaciju. I može im pomoći da se osjećaju manje usamljeno.
3. Poklonite svome djetetu posebnu igračku poput umiljate plišane životinje. I objasnite da ga uzme kad god mu zatreba. Da je tako bliži mami i tati. I da vi uvijek mislite na njega i da ćete doći a do tada je plišanac tu da ga čuva. Ovaj prijelazni predmet može pomoći vašem djetetu da se prisjeti vašeg razgovora i pomogne mu da se prilagodi novom okruženju.
4. Imajte poseban ritual za odlazak u vrtić. Možete uzeti njegovu omiljenu grickalicu ili pjesmicu i pjevati ju zajedno do vrtića.
5. Ako je moguće, nekoliko puta ga odvedite u vrtić prije nego što ga počne pohađati. Pustite ga da istraži sobu i upozna njegovatelje.
6. Tijekom prvog tjedna u vrtiću ostanite s njim sat ili dva svako jutro ako možete. Postupno smanjite vrijeme. Vaše dijete gledati će vas. Ako budete srdačno komunicirali s osobljem i drugom djecom, vjerovati će da je vrtić dobro i pouzdano mjesto.
POVEZANO: Kako oblikovati i upravljati ponašanjem malog djeteta?