Puno se priča o tome kako bi djeca trebala više čitati i kako bi se djeci trebalo više čitati, no čini se da malotko postavlja jasnu strategiju približavanja djece knjizi i knjige djeci. U ovom tekstu pokušat ćemo stvoriti okvir koji svatko može primijeniti na svoje mališane. Za start djeca bi do predškolske dobi trebala naučiti da se:
- Knjiga čita od početka do kraja;
- Slike se nalaze na desnoj stranici;
- Knjiga čita s lijeve na desnu stranu;
- Jezik knjiga razlikuje od razgovornog jezika;
- Ton riječi razlikuje od riječi do riječi;
- Neke riječi mogu razumjeti, a neke su malo manje razumljive;
- Sve priče sastoje od početka, sredine i kraja priče.
Svi ovi koraci preduvjet su za dobar odnos prema knjigama, jednoga dana kad sami počnu čitati. Ako su vaša djeca došla do predškolskog odgoja, a ne znaju sve ove stvari, potaknite ih tako što ćete im čitati na glas. Osim što će naučiti ponešto o strukturi knjige, čitanje na glas vaše će dijete naučiti da:
- Da su tekstovi napisani na papiru;
- Da slova u određenom redoslijedu formiraju riječi;
- Da se riječi razdvajaju razmacima.
Pretvorite čitanje u ugodni ritual u bilo kojem dijelu dana. Sjednite na udobno mjesto, mazite se, zagrlite i čitajte. Izaberite knjige koje imaju jednostavnu rimu pa zajedno ponavljajte pojedine dijelove. Dijete će ih naučiti napamet i znat će prepoznati rečenice koje je naučilo izgovarati. Tako će ih lakše naučiti i napisati.
Od preostalih savjeta izdvojit ćemo:
- Čitajte jednu knjigu više puta, neće im dosaditi;
- Kad izaberete novu knjigu, upoznajte je. Pričajte o autoru, koricama, ilustracijama na knjizi pa tek onda krenite čitati;
- Povlačite prstom ispod riječi koju izgovarate. Na taj način ćete povezati riječ na papiru s onim što čitate;
- Kad dođete do poznatog dijela, zastanite i nek vaše dijete dovrši frazu;
- Igrajte se traženja slova, nek vam dijete pokaže ona koja su mu poznata;
- Razgovarajte o temi knjige. Pričajte si priče;
- Razgovarajte o radnji, njenom početku, zapletu, završetku;
- Prokomentirajte najbolje dijelove knjige.
Zapamtite da djeca trebaju čitati s vama, i zabaviti se s vama. Da bi zavoljeli čitanje, moraju ga povezivati s ugodom. Maleni vole priče, izaberite im knjige koje imaju zanimljivu radnju. Uživite se u uloge, glumite, imitirajte, naprvite igrokaz. Postupno mijenjajte knjige i uzimajte kompleksnije. Nakon jednostavnih pređite na one s nekoliko poglavlja. Mali znatiželjnici će uživatu u iščekivanju nastavaka.
Razgovarajte o postupcima likova – osudite loše ponašanje, pohvalite dobro. Ali zamolite vaše dijete da prepoznaje koje je koje. Izaberite knjige koje će pred vašu djecu postavljati izazove i učiti ih nečemu novome, knjige koje će pričati o prirodi, moru, svemiru, životinjama…
Izradite sami obiteljsku knjigu koju ćete sastaviti od fotografija i priča vezanih uz određeni događaj. Neka te knjige uvijek budu uz vaše dijete – na dnu police gdje ih može dosegnuti. Pripremite im prijateljsku atmosferu za knjige i ugodnije čitanje – lampa pokraj kreveta, knjige na dohvat ruke, zajednička čitanja.
I najvažnije od svega – ugasite TV, odmaknite ih od mobitela i tableta i potaknite ih na listanje, dodirivanje stranica, razgovor i zajedničku zabavu.