2. godina Djeca Savjeti i njega

Moj dvogodišnjak ne govori: Što mogu učiniti?

Moj dvogodišnjak ne govori: Što mogu učiniti? Bebe.hr portal

Kada dvogodišnjak ne govori to bi moglo zabrinuti baš svakog roditelja. Ipak, ako se dogodi da vaše dijete od 2 godine još uvijek ne govori, nemojte paničariti.

Komunikacijski razvoj ključni je dio cjelokupnog razvoja djeteta i prvih nekoliko godina djetetova života razdoblje je brzog rasta i razvoja u tom području. Djeca obično izgovore prvu riječ oko svog 1. rođendana.

Pod “riječ” se smatra kada je dijete koristi funkcionalno. Kao na primjer kada dijete kaže “mama” i kada pokušava doći do mame ili kaže “još” kako bi zatražilo još hrane. Između djetetova 1. i 2. rođendana prosječna veličina vokabulara dvogodišnjaka trebala bi biti negdje između 50 do 300 riječi.

Djetetov drugi rođendan obično je vrijeme kada se počinju slagati rečenice – najčešće se tu radi o dvije riječi i vrlo kratkim rečenicama koje imaju značenje. Ako se ovo, u vašem slučaju, ipak ne događa te imate osjećaj da vaše dijete ne napreduje na način na koji bi trebalo bilo bi pametno posjetiti logopeda.

Moj dvogodišnjak ne govori, je li vrijeme za posjet stručnjaku?

Ako se pitate trebate li ili možda ipak ne trebate posjetiti logopeda postavite si sljedeća pitanja:

  • Je li djetetu potrebno dulje od očekivanog vremena kako bi izgovorilo riječ?
  • Izgovara li riječi na teško shvatljiv način?
  • Muca li?
  • Kakav je s drugom djecom? Ima li poteškoća u komunikaciji prilikom igre?
  • Ima li poteškoće s hranjenjem ili gutanjem?

Ako je odgovor na većinu ili sva ova pitanja DA, vrijeme je za posjet logopedu!

Što mogu učiniti kod kuće?

dvogodišnjak ne govori

Praćenje djetetovih interesa odličan je način da ga uključite u sve što se oko njega događa. Pitajte ga što vidi i neka vam pokuša objasniti riječima Ovo je važno za svu djecu, uključujući i male bebe.

Zajednička igra s vašim djetetom važna je za razvoj komunikacijskih vještina, kao i društvenih i kognitivnih vještina. Pokušajte smanjiti vrijeme koje vaše dijete provodi uz ekrane (iPad, TV, itd.) i povećati vrijeme koje provodi igrajući se.

Čitanje s djetetom pomoći će u razvoju jezičnih vještina, vještina ranog opismenjavanja i način je za kvalitetno provođenje vremena sa svojim djetetom. Odaberite knjige koje zanimaju vaše dijete. Pokažite na slike i imenujte stvari koje vaše dijete može vidjeti. Potaknite svoje dijete da okrene stranicu i razgovara o stvarima koje vidi.

Vaše dijete svaki oblik komunikacije uči od vas, stoga komunicirajte često i na različite načine. Što više govorite, vaše će se dijete time više potruditi da vam odgovori.

POVEZANO: Rječnik dvogodišnjaka : Razvoj i poticanje govora rečenica