Djeca

Pravila i odgoj: Naučite djetetu reći “Ne”

Naučite djetetu reći NE Bebe.hr portal

Nijedan roditelj nije baš načisto kad su u pitanju zabrane i postavljanja granica. Vaše dijete, vaš je najdraži čovjek na planetu i željeli biste da je zauvijek sretan i zadovoljan. Upravo zbog toga nije neobično što se roditelji nađu u problemu jer ne znaju kako ovom slatkom stvorenju reći “ne”. Ali za svoju dobrobit, i dobrobit djeteta i ostatka obitelji morat ćete to naučiti. Djeca vole provoditi samovolju i probijati granice, a one će vam biti dragocjene posebice u pubertetu. Zato počnite odmah i svima će na koncu biti lakše.

Za kvalitetan razvoj djeteta važno je od malih nogu učiti koji su prihvatljivi obrasci ponašanja. Malo dijete lakše je naučiti da nešto ne smije nego pogreške u odgoju ispravljati kasnije kad djeca teže usvajaju značenje riječi “ne” i zabranjivanja ili odbijanja općenito. Uz pozitivan pristup naučite svoga mališana da “ne” ne znači smak svijeta, nego zdravo poštivanje vlastitih granica, a i brigu i pažnju za njegove ili njezine granice i obrasce ponašanja. Kako djetetu reći “ne”?

  • PRILAGODITE TON: Ako se beba rasplače nakon što ste rekli “ne”, sljedeći put probajte ublažiti ton. Vikanje i strog izraz lica mogu biti zastrašujući i uče dijete da treba obraćati pozornost samo kada se na njega viče. Stoga probajte ostati hladni i mirni čak i kada zabranjujete stvari.
  • POKAŽITE ŠTO JE LIJEPO PONAŠANJE: Kada malo dijete napravi nešto loše, sama riječ “ne” ne znači mu previše. Svojim primjerom pokažite što nije bilo dobro te kada (i kako) se treba lijepo ponašati. Kada beba udari psa recite joj da to ne smije raditi te pomazite psa kako bi vidjela što je prihvatljivo ponašanje i kako se treba odnositi prema životinjama. Kada ponovi vašu radnju ne zaboravite ju pohvaliti!
  • SMIJEH I “NE“ NE IDU ZAJEDNO: Kada vaše odlučno “ne” izazove smijeh, ostanite ozbiljni. To nije lako! Ako se počnete smijati zajedno s bebom, samo ćete je potaknuti na neposluh. Umjesto toga, ponovno odlučno ponovite “ne” pa nagradite bebu osmijesima kada vas posluša.
  • KORISTITE POZITIVNE REČENICE: Riječ “ne” često možete zamijeniti pozitivnim primjerima. Kada vaš mališan zatraži sladoled umjesto riječi “ne” možete ponuditi neku zdraviju alternativu. Ako se pak vaše zlato obožava igrati s mobitelom ne morate reći: „Ne diraj mobitel!“ već „Donesi mami mobitel.“
  • PAZITE NA VLASTITO PONAŠANJE: Djeca kopiraju ponašanje svojih roditelja i to doslovno. Zato kada sljedeći put vaš mališan napravi nešto loše zapitajte se je li je možda od vas pokupio taj obrazac ponašanja.
  • BUDITE STRPLJIVI: Riječ “ne” nova je u rječniku vašeg djeteta te ju sigurno neće usvojiti iz prvog pokušaja. Budite strpljivi jer trud koji sada ulažete u odgoj djeteta vratit će vam se kasnije.

Starija djeca burnije će reagirati na zabranu, ali ista pravila vrijede i za njih sve do odrasle dobi djeteta. Prilagodba je potrebna samo utoliko što ćete starijoj djeci morati argumentirati svoju odluku i slušati njihovo protuargumentiranje. No ako ostanete dosljedni i mirni, i jedna i druga strana imat će benefite od naučenog “ne”. I ne zaboravite, vikanje i fizičko kažnjavanje ne dolaze u obzir! S njima se ništa ne postiže osim ozlijeđivanja djeteta psihički i fizički. Smirite se, udahnite, dogovorite se sami sa sobom što želite postići i tek se onda obratite djetetu prateći gore napisana pravila. Odgog djeteta jako je težak, ali na njega se obvezujemo onoga trena kad se odlučimo za djecu, zar ne?!