Hranjenje dvogodišnjaka sada postaje neovisnije jer u ovo vrijeme kreće njegova želja za vlastitim odabirom hrane i samostalnim hranjenjem.
Pomozite svom malom djetetu da dobro jede nudeći mu zdravu hranu uključujući mliječne proizvode, žitarice obogaćene željezom, cjelovite žitarice, voće, povrće i proteine. Ograničite dodane šećere i pripazite na opasnost od gušenja.
U redu je dati svom malom djetetu vegansku ili vegetarijansku prehranu sve dok se pobrinete da uključite dovoljno esencijalnih nutrijenata.
Prehrana dvogodišnjaka
- Mlijeko s niskim udjelom masnoće – u redu je prijeći na mlijeko s niskim udjelom masnoće ili nemasnim mlijekom kada dijete navrši 2 godine. Predlažemo da ipak razgovarajte sa pedijatrom prije nego napravite prelaz.
- Mliječni proizvodi kao sir narezan na kockice, ribani sir, nemasni jogurt, svježi sir, puding.
- Žitarice obogaćene željezom (zob, ječam, pšenica, miješane žitarice).
- Kruh i krekeri od cjelovitog zrna pšenice, komadići peciva, tjestenina, riža.
- Voće može biti narezano svježe ili konzervirano a suho voće, namočeno dok ne omekša kako bi se spriječilo gušenje (jabuke, marelice, breskve, kruške, datulje, suhe šljive bez koštica)
- Povrće neka bude dobro kuhano i narezano na male komadiće.
- Proteini (jaja, grah, tanko namazan maslac, komadići mesa, perad, riba bez kostiju ili tofu).
- Kombinirana hrana poput makarona sa sirom, složenci.
Koliko dnevno?
- 2 šalice mlijeka, ili 2 šalice jogurta, ili do 50 grama sira
- 90 grama žitarica, najmanje pola cjelovitih žitarica : jedna kriška kruha, 1 šalica žitarica gotovih za jelo ili 1/2 šalice kuhane riže, kuhane tjestenine od cjelovitog zrna pšenice ili kuhane zobene kaše
- 1 šalica voća narezanog na vrlo male komadiće (svježeg, smrznutog, konzerviranog ili osušenog).
- 1 šalica povrća (razne vrste narezane na male komadiće i dobro kuhane).
- 50 grama proteina (1/4 šalice kuhanog suhog graha ili graška, jedno jaje, 30 grama mesa, peradi ili ribe)
Savjeti za hranjenje dvogodišnjaka
- U ovoj dobi djeca mogu imati čvrsto mišljenje o hrani. Dopustite svom djetetu da odluči što će jesti, a vi mu osigurajte ravnotežu, granice i poticaj da donosi zdrave odluke.
- Neki stručnjaci tvrde da malom djetetu ne smijete davati jaja, ribu ili proizvode od kikirikija jer bi dijete moglo razviti alergiju na hranu. Ova tvrdnja nije poduprta dokazima. Međutim razgovarajte s djetetovim liječnikom ako ste u obitelji imali alergije na hranu.
- Unos dodanog šećera kod male djece ne smije biti veći od 10 posto njihovih ukupnih dnevnih kalorija. Imajte na umu da se ovi šećeri i sirupi uvlače u uobičajenu hranu koju mala djeca vole kao i kod aromatiziranih pića. Provjerite oznaku s nutritivnim vrijednostima na pakiranoj hrani i pokušajte se kloniti hrane koja sadrži 1 gram ili više “dodanih šećera”.
- Gušenje je i dalje opasnost.
POVEZANO: Savjeti za hranjenje jednogodišnjaka