Traheomalacija nastaje kada se hrskavica u dušniku nije pravilno razvila ili je oštećena, pa umjesto da su krute, stijenke dušnika budu mlohave.
U tom slučaju otežava se disanje, pogotovo izdisaj. A ponekad pritisak na dušnik iz obližnjih krvnih žila uzrokuje kolaps dušnika.
Većina djece s traheomalacijom poboljšat će se do dobi od 2 godine do te mjere da njihovi simptomi nisu dovoljno jaki da zahtijevaju operaciju. Iako je relativno rijetka, traheomalacija je najčešći kongenitalni defekt dušnika s 1 od 2100 djece koja imaju to stanje.
Bebe rođene s traheomalacijom mogu imati druge kongenitalne abnormalnosti kao što su srčane mane, kašnjenje u razvoju, abnormalnosti jednjaka ili gastroezofagealni refluks. Stečena traheomalacija (tip 2) je rjeđa od kongenitalnog tipa (tip 1) koji se dobiva rođenjem.
Simptomi traheomalacije
Simptomi se obično pojavljuju kada je beba stara između 4 i 8 tjedana. I kada počne udisati dovoljno zraka da proizvede zvuk hripanja. Ponekad dijete može razviti traheomalaciju kasnije u dojenčadi ili djetinjstvu. Stečena traheomalacija pojavit će se kada je ozljeda ili poremećaj dišnog puta dovoljan da izazove simptome.
Simptomi mogu varirati od blagih do teških i mogu uključivati:
- šum disanja koji se može mijenjati s položajem i poboljšati tijekom spavanja
- problemi s disanjem koji se pogoršavaju kašljanjem, plakanjem, hranjenjem ili infekcijama kao što je prehlada
- visoki zvukovi pri disanju, češće se čuju tijekom izdisaja i izraženiji tijekom napora
- zveckanje ili bučno disanje
- česte infekcije pluća kao što su bronhitis ili upala pluća
- apneja (zastoj u disanju) ili cijanoza (plavkasta boja usana, kože) u dojenčadi
- gušenje tijekom hranjenja
- kronični kašalj
- kronična kongestija prsnog koša i infekcije
POVEZANO: Je li normalno da beba hrče?