Kada dijete kaže da mu netko nanosi zlo može se bojati da će upasti u nevolje ili izazvati mnogo problema. Često osjećaju da im nitko neće vjerovati ili da su sami krivi.
Kada su djeca zlostavljana, njihovo povjerenje u druge je slomljeno. To utječe na njihov budući odnos i na način na koji komuniciraju s drugim ljudima. Zbog toga se mogu osjećati bezvrijedno i vjerojatnije je da će razviti nisko samopoštovanje. Kao i probleme s mentalnim zdravljem. Mogu misliti da je ono što se događa ‘normalno’.
Zlostavljanje može promijeniti način na koji se djetetov mozak razvija i kako ono uči. Također im može biti teže upravljati svojim osjećajima i ponašanjem.
Što učiniti kada dijete kaže da mu netko nanosi zlo
- Slušaj ih. Ne odbacujte ono što govore. Potrebna je hrabrost da dijete progovori. Uvjerite ih da su u pravu što vam govore i da im vjerujete.
- Zahvalite im što su vam rekli i priznajte koliko teško može biti nekome reći.
- Ostanite mirni. Možda se boje reći više ako pokažete da ste šokirani ili uzrujani.
- Utješite dijete, pitajte ga želi li zagrljaj.
- Ne postavljaj puno pitanja. Pustite ih da vam govore svojim riječima i svojim tempom. I ne tjerajte ih da odmah kažu sve ukoliko nisu još spremna.
- Recite im da vam je stalo do njih i da im želite pomoći da budu sigurni.
- Pobrinite se da je dijete sigurno i dajte mu do znanja da ćete dati sve od sebe da mu pomognete.
- Dajte im do znanja da ćete možda morati razgovarati s nekim drugim i da nisu u nevolji.
- Ako je potrebno potražite psihološki savjet putem Hrabrog telefona
- Ako se radi o ozbiljnijem slučaju iznimno je važno prijaviti svaku sumnju na zlostavljanje ili zanemarivanje djeteta nadležnim institucijama. A to su Centar za socijalnu skrb, policija i državno odvjetništvo.
POVEZANO: Načini izgradnje i održavanja imuniteta kod djece