Iako je ljubomora u vezi normalna pojava, za zdravu i sretnu vezu, važno je raditi na razumijevanju i upravljanju ljubomorom na konstruktivan način. Komunikacija, povjerenje i razumijevanje mogu pomoći u suočavanju s ljubomorom i jačanju veze. POVEZANO: Teške teme i razgovori s partnerima
Zašto smo ljubomorni?
Ljubomora je kompleksna emocionalna reakcija koja se javlja kada osoba osjeća prijetnju gubitka nečega što smatra važnim, posebno u kontekstu odnosa s drugom osobom. Stoga je razumljivo i zašto je jasnije vidljiva ljubomora u vezi odnosno partnerskim odnosima. Psihološki uzroci ljubomore mogu biti različiti i često su povezani s niskim samopouzdanjem, osjećajem inferiornosti, strahom od napuštanja ili nevoljenosti, prethodnim traumatičnim iskustvima ili nesigurnošću u vezi.
Nisko samopouzdanje može izazvati ljubomoru jer osoba može imati unutarnje uvjerenje da nije dovoljno dobra ili vrijedna pa se boji da će biti zamijenjena ili prevarena. Osjećaj inferiornosti može također potaknuti ljubomoru, jer osoba može vjerovati da druga osoba ima nešto što ona nema i da će je zbog toga partner ili partnerica napustiti. POVEZANO: Kako roditelji mogu pomoći djeci izgraditi samopoštovanje
Traumatična iskustva iz prošlosti, poput prethodne prevare ili emocionalnog zlostavljanja, mogu stvoriti osjećaj nesigurnosti i nepovjerenja u budućim vezama, što dovodi do povećane ljubomore. Također, nesigurnost u vezi, nedostatak komunikacije ili nedostatak osjećaja sigurnosti u ljubavnom partneru mogu potaknuti ljubomorne reakcije. Međutim važno je istaknuti da je osjećaj ljubomore nešto je prvenstveno u nama. Drugim riječima ako se osjećate nesigurno vrlo vjerojatno ćete nesvjesno odabrati partnere koji su i sami takvi. Koji imaju potrebu dokazivati vlastitu vrijednost mijenjanjem partnera. Ili umanjivati vašu vrijednost kako bi povećali svoju ulogu u odnosu ili vas činili nesigurnim. Osobe koje su sigurne u sebe ne ostaju u takvim odnosima, niti žale za njima.
Kako si pomoći ako je prisutna ljubomora u vezi

Donosimo nekoliko savjeta koji bi vam mogli koristiti ako ste vi ili partner ljubomorni.
- Samosvijest: Prvi korak je postati svjestan vlastite ljubomore i pokušati razumjeti što je uzrokuje. Pitanja poput nedostatka povjerenja u sebe ili partnera, nesigurnosti ili prethodnih loših iskustava mogu doprinijeti osjećaju ljubomore. Razmislite o svojim mislima, osjećajima i razlozima koji stoje iza ljubomore.
- Komunikacija: Otvorena i iskrena komunikacija s partnerom ključna je za rješavanje ljubomore. Izrazite svoje osjećaje, ali pazite da to bude na način koji ne krivi partnera. Razgovarajte o svojim strahovima i nesigurnostima te pokušajte zajedno pronaći načine kako se podržavati i izgrađivati povjerenje.
- Povjerenje: Izgradnja i održavanje povjerenja ključno je u svakoj vezi. Radite na jačanju povjerenja u sebe i partnera. Objasnite vašem partneru što za vas znači da je vaš partner privržen vama i da vam je vjeran. Osim u slučaju ako imate konkretnih razloga za sumnju. Vrijeme i dosljedno ponašanje partnera mogu pomoći u obnavljanju povjerenja.
- Rad na samopouzdanju: Ljubomora često može biti povezana s nesigurnošću u sebe. Radite na jačanju samopouzdanja i samoprihvaćanju. Njegujte svoje interese, hobije i odnose izvan veze kako biste izgradili osjećaj osobne vrijednosti. Možda u jednoj aktivnosti ne vidite spas, ali s vremenom i trudom to će se mijenjati.
- Postavite granice: Dogovorite se s partnerom o granicama i očekivanjima u vezi. Jasno postavljanje granica može pomoći u smanjenju nesigurnosti i osjećaja ljubomore. Primjerice objasnite koje vas ponašanje uzrujava, ali isto tako poštujte da niste isti i da ne možete mijenjati druge osobe. Tražite kompromis.
- Rad na zajedničkom projektu: Fokusiranje na zajedničke ciljeve i aktivnosti može pomoći u jačanju veze i smanjenju ljubomore. Pronađite zajedničke interese, projekte ili hobije koji će vam pružiti priliku za zajedničko vrijeme i izgradnju povjerenja.
Važno je imati na umu da su svaka veza i situacija jedinstvene, pa bi moglo biti korisno potražiti i stručnu podršku. Poput savjetovanja ili terapije parova, ako osjećate da se ljubomora teško kontrolira ili ima značajan utjecaj na vašu vezu.
POVEZANO: Teške teme i razgovori s partnerima