Kutak za tate Mame Prehrana

Kako prevenirati alergije na pesticide u voću i povrću?

pesticidi u voću i povrću

Foto: Freepik

Nerijetko čujemo kako djecu treba strogo paziti od alergena. Pod tim se najčešće misli da su alergeni ona ‘neka hrana’ koja se pažljivo dozira ili uvodi što kasnije u prehranu djeteta. Paziti kada će prvi put pojesti med, jaja, jagodu, citruse… Međutim, iako je uvođenje hrane po određenom redu i redoslijedu bitno, dosta je bitno paziti i kakvu hranu im uvodimo u prehranu, ali i kako tu hranu čistimo prije konzumacije. Odnosno, da se uklone i pesticidi u voću i povrću.

Povrće i voće šprica se pesticidima, pa iako se trudimo kupiti najzdravije za svoje dijete, prije ili kasnije ‘naletimo’ na onu hranu koja će na sebi imati negativne tvari. Kako bi njihova svojstva maksimalno ublažili, a djetetu dali najviše od hranjivih sastojaka, možemo poduzeti sljedeće:

  • Dobro operite voće i povrće pod tekućom vodom, kako biste uklonili ostatke pesticida. Koristite četkicu za čišćenje povrća sa tvrđom korom. Neke studije pokazuju da možete koristiti rastvor octa ili sode bikarbone za bolje uklanjanje pesticida;
  • Skidanje kore sa voća i povrća može smanjiti količinu pesticida, ali ćete takođe ukloniti i veliku količinu hranjivih materija;
  • Jedenje raznovrsnog voća i povrća može smanjiti rizik od izlaganja većim količinama pesticida koji se možda koriste na specifičnim vrstama;
  • Organsko voće i povrće uzgaja se bez upotrebe većine sintetičkih pesticida. Iako može biti skuplje, to je jedan od načina da se izbjegne izlaganje pesticidima;
  • Kupovina lokalnih i sezonskih proizvoda može smanjiti mogućnost izloženosti pesticidima, jer lokalne kulture često zahtevaju manje pesticida;
  • Pravilno skladištenje voća i povrća može smanjiti rast bakterija i produžiti svježinu, što omogućuje da duže čuvate namirnice prije njegove same obrade.

Ovi koraci mogu značajno smanjiti količinu pesticida u ishrani, iako ih možda neće u potpunosti ukloniti. No, vratimo se na pranje povrća i voća u sodi bikarboni. Zašto se to uopće savjetuje i predlaže, kako se radi i što čini hrani?

Zašto soda bikarbona?

Soda bikarbona, poznata i kao natrijev bikarbonat, koristi se za čišćenje voća i povrća od pesticida, zahvaljujući njezinim kemijskim svojstvima. Njena učinkovitost u ovom kontekstu može se objasniti kroz nekoliko ključnih znanstvenih načela:

Soda bikarbona je blagi alkalni spoj. Kada se rastvori u vodi, povećava pH vrijednosti vode, što može pomoći u razgradnji nekih vrsta kemijskih spojeva, uključujući određene vrste pesticida koji su osjetljivi na promjene pH. Rastvor sode bikarbone pomaže u uklanjanju prljavštine i ostataka s površine voća i povrća, djelujući kao blago abrazivno sredstvo. Kada trljate površinu voća ili povrća ovim rastvorom, čestice sode bikarbone mogu mehanički ukloniti čestice pesticida. Iako soda bikarbona nije emulgator, njezina upotreba u vodi može pomoći u dispergiranju masnih tvari na površini voća i povrća, uključujući i one u kojima se mogu nalaziti pesticidi. Ovo može pomoći u uklanjanju tih tvari zajedno s vodom, prilikom ispiranja.

Neki znanstveni eksperimenti i studije pokazali su da rastvor sode bikarbone može biti posebno učinkovit u uklanjanju određenih vrsta pesticida. Na primjer, studija objavljena u “Journal of Agricultural and Food Chemistry” pokazala je da je desetominutno potapanje jabuka u rastvoru sode bikarbone uklonilo veću količinu pesticida s površine nego samo pranje vodom.

Važno je napomenuti da, iako soda bikarbona može pomoći u smanjenju prisutnosti pesticida na površini, možda neće ukloniti sve pesticide, osobito one koji prodiru duboko u unutrašnjost plodova. Stoga je uvijek dobro koristiti kombinaciju metoda za najučinkovitije uklanjanje pesticida. I naravno, vrlo je bitno ne pretjerivati ni s ovim sredstvom. Pazite da omjer sode i vode uvijek bude od otprilike jedna žlica (oko 15 grama) sode bikarbone na dvije šalice (oko 500 ml) vode.

Postupak pranja

U velikoj zdjeli ili umivaoniku pomiješajte jednu žlicu sode bikarbone s dvije šalice vode. Možete povećati količinu ovisno o tome koliko voća ili povrća trebate očistiti, držeći se navedenog omjera. Potopite voće ili povrće u pripremljeni rastvor. Ostavite ih da se namaču oko 12-15 minuta. Nakon namakanja, nježno trljajte površinu voća ili povrća mekom četkom (za čvršće vrste poput jabuka ili krumpira). Zatim dobro isperite voće ili povrće pod tekućom vodom kako biste uklonili ostatke sode bikarbone i otpuštene pesticide. Na kraju, osušite voće ili povrće čistim ručnikom ili ih ostavite da se prirodno osuše prije konzumacije ili spremanja.