Savjeti i njega

Povratak na posao nakon rodiljnog dopusta

Povratak na posao nakon rodiljnog dopusta Bebe.hr portal

Povratak na posao nakon rodiljnog dopusta za mnoge je žene veoma teško i stresno iz više razloga, ali glavni je obično odvajanje od novorođenčeta. Tu su i neki drugi izazovi; potrebno je organizirati se. Kao tko će brinuti o djeci, kako uskladiti raspored s partnerom i izraditi plan obavljanja potrebni kućanskih poslova.

Jednako je značajan raspon emocija koje možda doživljavate, od tjeskobe preko iščekivanja do krivnje: Kako ćete uopće ostaviti svoje dijete?

Kad ste bili trudni, odluka kada ćete se vratiti na posao nakon porodiljnog dopusta činila se prilično jednostavnom. Ali sada kada ste bili kod kuće sa svojom bebom i taj zaokruženi datum je sve bliže, prijelaz se vjerojatno čini sve samo ne jednostavnim. Sasvim je normalno osjećati tjeskobu u ovim trenutcima.

Ovi koraci olakšat će vam povratak na posao

 width=

  • Dopustite si sve osjećaje – imate pravo na to

Možete iskusiti tjeskobu zbog odvajanja jer ste udaljeni od svoje bebe nakon toliko vremena provedenog zajedno. I, naravno, krivnju zaposlene mame – osjećati se neprikladno i nedovoljno sposobno, kod kuće ili na poslu. Svi su osjećaji legitimni.

  • Potražite pomoć i podršku najbližih

Povratak na posao je prijelazno vrijeme u kojem ćete se morati osloniti na svoj krug podrške. Razgovarajte sa svojim partnerom, roditeljima, braćom, sestrama i prijateljicama. Ili drugim zaposlenim mamama o tome kako se osjećate, posebno ako ste tužni, krivi ili samo shrvani.

  • Odredite tko će čuvati vaše dijete

Članovi obitelji ili prijatelji mogu biti očigledan prvi izbor, ali oni nisu vaša jedina opcija. Neki poslodavci nude rezervne postavke za čuvanje djece. A ako vaše dijete ide u vrtić, njegov pružatelj usluga možda ima  alternativne planove skrbi.

  • Ne zaboravite napraviti vremena za sebe

Mnoge žene potpuno zaborave na sebe i svoje potrebe jednom kada postanu majke. To je pogrešno. Iako je sasvim prirodno da će vaše novorođenče biti na prvom mjestu – neophodno je u svakom danu naći vremena samo za sebe. Jednostavno zato da biste ostali psihički i fizički zdravi što će u konačnici dovesti do dobrog roditeljstva.

  • Zamolite za fleksibilniji raspored na poslu

Razgovarajte sa svojim šefom prije nego se odlučite za vraćanje na posao. Možete li se prebaciti na fleksibilnije radno vrijeme, raditi od kuće na pola radnog vremena ili čak dijeliti posao? Budite spremni predložiti načine na koje bi fleksibilan dogovor mogao funkcionirati. Bitno je i da Vaš nadređeni zna da bez obzira na novu situaciju u svom životu nećete zapostaviti poslovne obveze.

POVEZANO: Kako tate mogu pomoći uspavati bebu