12 do 24 tjedna 25 do 40 tjedana Trudnice

Bolovi u donjem dijelu trbuha kod trudnica

Bolovi u donjem dijelu trbuha

Bolovi u donjem dijelu trbuha u trudnoći sasvim su normalna pojava i u većini slučajeva nema razloga za paniku. Tijelo prolazi kroz mnoge promjene kako fetus raste, a to može uzrokovati različite vrste nelagode tijekom trudnoće pa i bolove u zdjelici u trudnoći.

Vjerojatno ste očekivali mnoge uobičajene neugodnosti (pogotovo jer ste dobili dovoljno upozorenja o trudničkim bolovima od prijatelja, obitelji, pa čak i stranaca na ulici). Međutim, i dalje je moguće da ćete se osjećati zabrinuto kada osjetite neki tip boli. Jedno pitanje s kojim se možete mučiti jest kada o boli obavijestiti svog liječnika. Ne želite biti trudna mama koja je paranoična, ali također ne želite da nešto pođe po zlu za vas i vašu bebu koja raste.

Ako osjećate bol u zdjelici u trudnoći, može biti utješno znati da je to obično normalno i jednostavno dio trudnoće u razvoju.

Bolovi u u zdjelici u trudnoći ne moraju biti znak za uzbunu
  1. Kako vaša beba raste tijekom drugog i trećeg tromjesečja, mogli biste primijetiti da osjećate više bolova u donjem dijelu trbuha i mokraćnog mjehura. Možda ćete osjetiti rastezanje kože i veći pritisak od dodatne težine. Potporni pojasevi za trudnice ili trake za trbuh mogu donekle ublažiti ovu nelagodu. Dobar par potpornih trudničkih tajica također vam može pomoći da se osjećate udobnije. Jastuci za trudnice mogu pomoći u ublažavanju nelagode tijekom odmora. POVEZANO: 4 korisna trika za odjeću za trudnice!
  2. Ligamenti u vašoj zdjelici koji drže vašu maternicu na mjestu rastežu se kako vaš trbuh raste. Budući da trudnoća dodatno opterećuje te ligamente, oni mogu postati napeti i pretjerano istegnuti. Ako osjećate bol u ligamentima, usporavanje pokreta (osobito ustajanja ili sjedenja), istezanje i vježbanje joge mogu biti korisni.
  3. Gotovo četvrtina trudnica doživjet će zatvor u nekom trenutku tijekom trudnoće. Prehrana bez dovoljno vlakana/tekućine, korištenje dodataka željeza i fluktuirajući hormoni samo su neki od čimbenika koji mogu pridonijeti ovom neugodnom problemu. Možda biste trebali piti više vode, češće jesti manje obroke, povećati količinu vlakana u tim obrocima i vježbati. POVEZANO: Poteškoće u trudnoći: Što možete očekivati?
  4. Braxton-Hicksove kontrakcije koje se obično osjećaju u trećem tromjesečju također se nazivaju lažnim trudovima ili kontrakcijama pri zagrijavanju. Dobra je vijest da su povremeni i ne traju dugo, a ublažit ćete ih promjenom položaja.
  5. Plinovi se mogu pojaviti u bilo kojem trenutku trudnoće. Međutim, mogli biste osjetiti nešto više plinova kako se približavate kraju trudnoće, budući da vaša povećana maternica stavlja dodatni pritisak na vaše organe, često usporavajući probavu.

POVEZANO: 5 super korisnih savjeta kako se pripremiti za porod