Čimbenici koji čine trudnoću visokorizičnom mogu se razviti tijekom trudnoće ili biti prisutni već i prije začeća. Danas pišemo o faktorima koje potencijalno čine trudnoću visokorizičnim i prije trudnoće. Često je to zbog postojećeg zdravstvenog problema, ali to nije jedino.
Ukoliko spadate u skupinu visokorizičnih možda će vam biti teško uživati u trudnoći jer čitate ili slušate o stvarima koje bi potencijalno mogle poći po zlu. Ali ne dopustite da vas to obeshrabri. Visoki rizik ne znači teške trenutke.
Ako ste zabrinuti zbog visokorizične trudnoće, pitajte svog liječnika kako se nositi sa svojim osjećajima. Izgradite mrežu podrške i razgovarajte sa svojim partnerom, obitelji, prijateljima ili drugim ljudima koji prolaze kroz slično iskustvo.
Čimbenici koji čine trudnoću visokorizičnom (prije trudnoće)
- Ako ste već imali poteškoća tijekom prethodne trudnoće – na primjer, ako ste rano rodili. Iako to ne znači da ćete ponovno imati isto iskustvo, vaš će se napredak pomnije pratiti.
- Prva trudnoća u dobi ispod 17 i iznad 35 godina povećava vaše promjene u pogledu nekih komplikacija i zdravstvenih problema.
- Medicinska stanja prisutna prije trudnoće. Ako pokušavate zatrudnjeti i imate kroničnu bolest, posjetite liječnika kako biste bili što je moguće zdraviji prije nego što zatrudnite. Ova prethodna stanja uključuju:
- Stanja poput anemije srpastih stanica ili talasemije, gdje postoje potencijalne opasnosti za vašu bebu tijekom trudnoće i nakon poroda ako se vaše stanje prenosi.
- Kronična bubrežna bolest. Povećava rizik od pobačaja, visokog krvnog tlaka, preeklampsije i ranog poroda.
- Depresija. Određeni lijekovi za depresiju povezani su s problemima, međutim nemojte ih prestati uzimati bez prethodnog razgovora s liječnikom. Zaustavljanje nosi i rizike.
- Visoki krvni tlak. Ako se ne liječi, vaša beba može rasti sporije nego inače ili se rano roditi. Ostale komplikacije puključuju preeklampsiju i abrupciju posteljice.
- HIV. Vaša se beba može zaraziti prije rođenja, tijekom poroda ili dok dojite. Srećom, lijekovi mogu dramatično smanjiti ovaj rizik.
- Lupus. Prijevremeni porod, preeklampsija i niska porođajna težina rizici su povezani s lupusom, autoimunom bolešću koja često uzrokuje umor i oticanje zglobova. Trudnoća također može povećati vjerojatnost razbuktavanja ili pogoršanja vaše bolesti. Multipla skleroza još je jedan imunološki vezan poremećaj koji može dovesti do komplikacija.
- Ako imate indeks tjelesne mase (BMI) od 30 ili više prije trudnoće, izlažete se većem riziku od razvoja gestacijskog dijabetesa, dijabetesa tipa 2 i visokog krvnog tlaka. Također veća je vjerojatnost da će vam trebati inducirani porod ili porod carskim rezom.
- Sindrom policističnih jajnika (PCOS) ili fibroidi maternice. Oboje može povećati rizik od carskog reza. Osobe s PCOS-om također mogu biti sklonije preeklampsiji i gestacijskom dijabetesu.
- Bolest štitnjače može uzrokovati probleme za vas i vaše dijete ako se stanje ne kontrolira. Ti problemi mogu uključivati pobačaj, preeklampsiju, nisku porođajnu težinu i rano rađanje djeteta.
- Dijabetes tipa 1 ili tipa 2. Ako se ne liječi, izloženi ste većem riziku od komplikacija. To uključuje visoki krvni tlak ili prijevremeni porod i rađanje djeteta znatno većeg od prosjeka. Beba može imati problema s disanjem, niskom razinom glukoze i žuticom. Njihova šansa za razvoj urođenih mana također je veća.
POVEZANO: Žudnja za hranom tijekom trudnoće