Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wordpress-seo domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/okhr/bebe.hr/syst/wp-includes/functions.php on line 6114
Masaža za vrijeme trudnoće, što je dobro, a što ne? | Bebe.hr
0 do 12 tjedana 12 do 24 tjedna 25 do 40 tjedana Trudnice

Masaža za vrijeme trudnoće, što je dobro, a što ne?

Masaža za vrijeme trudnoće

Istraživanja pokazuju da masaža za vrijeme trudnoće može pomoći u smanjenju tjeskobe, ublažavanju  depresije te bolova u mišićima i zglobovima. Također, neka su istraživanja pokazala da masaža za vrijeme trudnoće pomaže i kod porođaja čineći ga lakšim. Ali i pospješuje zdravlje novorođene bebe. Studije provedene u posljednjih 10 godina pokazale su da se razine hormona povezane s opuštanjem i stresom značajno mijenjaju kada se terapija masažom uvede u prenatalnu njegu žena. To dovodi do regulacije raspoloženja i poboljšanog kardiovaskularnog zdravlja.

Kod žena koje su primale dvotjedne masaže samo pet tjedana, hormoni poput norepinefrina i kortizola (hormoni povezani sa stresom) bili su smanjeni. A razine dopamina i serotonina povećane (niske razine ovih hormona povezane su s depresijom).

Ove promjene u razinama hormona također su dovele do manje komplikacija tijekom poroda i manje slučajeva komplikacija kod novorođenčadi. Kao što je niska porođajna težina. Dokazi snažno sugeriraju da postoje dobrobiti za zdravlje majke i novorođenčeta kada se terapeutska masaža uključi u redovitu prenatalnu njegu.

 

Sigurnost masaža za vrijeme trudnoće

 width=

Masažu biste trebali izbjegavati tijekom prva tri mjeseca trudnoće jer može izazvati vrtoglavicu i pojačati jutarnje mučnine. Ali se općenito smatraju sigurnima nakon prvog tromjesečja, sve dok se vaš liječnik slaže s time! Također, morate obavezno svog terapeuta za masažu obavijestiti da ste trudni.

Prenatalne masaže prilagođene su anatomskim promjenama kroz koje prolazite tijekom trudnoće. U tradicionalnoj masaži pola vremena možete provesti ležeći licem prema dolje na trbuhu (što nije moguće s bebom u utrobi). A pola vremena okrenuti prema gore (položaj koji vrši pritisak na glavnu krvnu žilu što može poremetiti protok krvi vašoj bebi i ostaviti vam osjećaj mučnine).

Neki maseri izbjegavaju određene točke pritiska, uključujući onu između skočne kosti i pete, zbog bojazni da bi mogle izazvati kontrakcije. Iako dokazi o tome može li masaža doista pokrenuti porod nisu uvjerljivi.

 

Tipovi masaža za trudnice

Ne postoji nužno više vrsta prenatalne masaže, ali postoje različite tehnike prenatalne masaže koje terapeuti obično koriste. A to su švedska masaža, terapija oslobađanja miofascijala, kraniosakralna terapija. Sve su vrlo nježne i vrlo učinkovite u ublažavanju boli i nelagode. Izvode se vrlo brzo, ali s  nježnim i sporim pokretima.

POVEZANO: Što piti za glavobolju u trudnoći?