Pomisao da ste trudni i da u sebi nosite novi život predivna je, ali istodobno i zastrašujuća. Toliko se toga odjednom događa u vama i oko vas, jako se teško odmah snaći i sve prihvatiti. Razumijevanje onoga što se zbiva iz dana u dan prvi je korak i vjerojatno najbolji način da se nosite s novonastalom situacijom. Prvi mjesec trudnoće je tu – svaki tjedan donosi nove događaje, a vi se morate brzo mijenjati i usklađivati s njima.
Kad počinje trudnoća?
Iako se trudnoća računa od prvog dana zadnje mjesečnice, prva dva tjedna zapravo niste trudni. U tom periodu vaše se tijelo priprema za ovulaciju i otpušta jajnu stanicu iz jednog od jajnika u jajovod, kako to radi oduvijek. Ipak, ginekolog će reći da je prvi dan vaše trudnoće prvi dan vaše mjesečnice pa ćemo i mi tako pristupiti u objašnjavanju početka trudnoće. Ako je prvi dan vaše mjesečnice, primjerice, 5. studenog i traje pet dana, spremni ste ovulirati oko 19. studenog (u tom prozoru su vaši plodni dani). To ne znači da do tog datuma ne možete ostati trudni. Ako ste u međuvremenu, opet navodimo datum za primjer, oko 16. studenog imali nezaštićeni spolni odnos, vaša jajna stanica moći će biti oplođena. Kako?
Spremni i slobodni spermatozoidi u ženskom će tijelu boraviti i do pet dana, čekajući priliku da izvrše svoju funkciju. Jednom kad je jajna stanica otpuštena i spremna, oplodnja će se izvršiti unutar 24 sata. To se smatra trenutkom začeća. Dakle, trudnoća se obično događa negdje oko ovulacije. No, vrijeme ovulacije posve je različito od žene do žene. Ponekad je to sedmi, a ponekad dvadesetdrugi dan ciklusa. Kod većine žena događa se oko 14 dana ciklusa (ovulacija se može pratiti i određivati uz pomoć kalkulatora ovulacije), a najveće šanse za začeće su na sam dan ovulacije te dan do dva prije. Maternica se svakoga mjeseca priprema za trudnoću pa to nije drugačije ni onaj put kad se oplodnja doista dogodi. Naime, svakoga mjeseca u vrijeme ovulacije cerviks će biti prirodno ‘podmazan’ kako bi se olakšao prolaz spermatozoida do jajne stanice, hormoni će zadebljavati sluznicu maternice, uzgajati nove krvne žile i skladištiti korisne tvari u zidu maternice. Sve kako bi pripremili uvjete za ‘smještaj’ oplođene jajne stanice u tijelu.
Jednom oplođena jajna stanica (zigota) počinje se dijeliti dok putuje niz jajovod do maternice. Za prvo dijeljenje potrebno joj je 30 sati, a onda se proces ubrzava. U naredna tri dana jedna stanica postat će 32 stanice u kojima se, već u tom trenutu, rađa prvi genetski materijal buduće bebe. Tad su postavljeni temelji za spol i boju kože, ali i prve organe, temperament i osobnost.
Isprva zigota postaje čvrsta nakupina stanica, zatim šuplja loptica stanica nazvana blastocista. Unutar maternice, blastocista se ugnježđuje u sluznicu maternice (endometrij), gdje se razvija u embrij i posteljicu (placenta). Tjedan nakon oplodnje, nakon što je priroda zavrtila svoj krug i oplođena stanica smjestila se u stijenku maternice, u stanicama maternice stvarat će se humani korionski gonadotropin (hCG) glikoprotein koji sastoji od α i β podjedinice koje čine intaktni oblik hormona.
Što znači da je mjesečnica već izostala, i tom se trenutku obično posumnja na trudnoću. Najpouzdaniji način za utvrđivanje trudnoće je test na trudnoću (ili više njih). Test ne mora odmah biti pozitivan. Ako dobijete negativan test, a mjesečnica još uvijek ne dolazi, ponovite ga za nekoliko dana. Ponekad je potrebno napraviti i nekoliko različitih testova prije nego se plusić pojavi. A možete i izračunati u odnosu na to kad su vam bili plodni dani, no ova metoda nije pouzdana.
Određivanje termina poroda
Nerijetko dolazi do neslaganja oko datuma određivanja trudnoće i budućeg poroda. Ono što ginekolozi govore čini se i dva tjedna više od onoga što trudnica pretpostavlja. Zašto? Jer postoji razlika između gestacijske i fetalne dobi. Gestacijska dob računa se od prvog dana zadnje mjesečnice pa narednih 40 tjedana, odnosno 280 dana. No preskočimo teške kalkulacije. Datum predviđenog poroda možete odrediti tako što ćete od datuma početka vaše zadnje mjesečnice oduzeti tri mjeseca pa tome dodati sedam dana. Pogledajmo na primjeru: ako je vaša zadnja mjesečnica počela 5. studenog, oduzimajući joj tri mjeseca doći ćemo do 5. kolovoza. Dodamo li tome još sedam dana, predviđeni datum vašeg poroda bit će 12. kolovoza. To je računanje prema gestacijskoj dobi kojim se vodi svo medicinsko osoblje, i sve aplikacije za vođenje trudnoće.
Fetalna dob, s druge strane računa se od ovulacije/začeća i u prosjeku je dva tjedna kraća od gestacijske dobi. Ona ovisi o tome koliko i kako izgleda vaš menstrualni ciklus. Određivanje poroda prema ovoj dobi malo je teže jer se nikad ne može pretpostaviti točan datum oplodnje jajne stanice. Realnu starost fetusa ne može pretpostaviti niti ultrazvuk, na koji ćete na početku trudnoće otići. On samo može izmjeriti veličinu bebe i pokušati povezati veličinu bebe s gestacijskom dobi.
Što se zbiva s bebom?
Od prvog do četvrtog tjedna trudnoće (gestacijske) počinje razvoj budućih vitalnih organa. Polako se naziru prvi oblici budućeg živčanog sustava (mozak, živci, kralježnica, moždina) pa i kože, noktiju, kose. Kosti, bubrezi, mišići, također su u prvoj fazi nastajanja. Endokrini, gastrointestinalni i respiratorni sustav se polako nazire, dok se paralelno s tim placenta ubrzano gradi. Njezine tadašnje funkcije dovoljne su za prvih sedam do osam tjedana i poslužit će za stvaranje krvnih stanica, imunitet, protok hranjivih tvari i metabolizam. Vaše tijelo, odnosno posteljica, opskrbljuje rastući život u vama sa svim što mu je potrebno.
Što se događa s mamom?
Sve što ste gledali u filmovima sad postaje stvarnost – promjena raspoloženja, mučnine, slabost, razdražljivost, neobjašnjive promjene u abdomenu i tijelu općenito… Igra estrogena i progesterona je počela, a vaše je tijelo odreagiralo. Grudi bi mogle postati veće, punije i bolne na dodir. Križa će postati osjetljivija, kao i vaš njuh. Od tog trenutka mogli biste početi odbacivati određene mirise i okuse. Neke osobe ovo će još uvijek pripisivati predmenstrualnom sindromu (PMS). Nakon jednotjedne ili dvotjedne borbe sa simptomima, većina trudnica napravit će test i shvatiti da je trudna mjesec dana i da će postati majka. Čestitamo!
Pretrage u prvom mjesecu trudnoće
Prije šestog ili čak osmog tjedna obično ne trebate ništa učiniti. Na vama je da napravite brzi test na trudnoću, i eventualno krvni test za provjeru hCG-a i utvrđivanje trudnoće. U prvih četiri tjedna najpoželjnije je biti nježan prema sebi – raditi zdrave stvari, odbaciti nezdrave. Što znači, ako ste vježbali, nastavite! Ako ste pušili i pili alkohol, razmislite o prestanku. Najprije će biti teško, kasnije će se isplatiti i osim što će koristiti bebi, pomoći će i vama. Nakon nekoliko mjeseci tijelo će vam biti svježije, obnovljeno i zdravije.