Preeklampsija je poremećaj koji obilježava visoki krvni tlak i visoke razine proteina u mokraći. Općenito se razvija nakon 20 tjedna trudnoće i komplicira 5 do 8 posto svih trudnoća.
Kod preeklampsije (još se naziva i toksemija), žene će imati simptome u području gdje se krvne žile stežu. Preeklampsija također može uzrokovati suženje većih krvnih žila, što rezultira visokim krvnim tlakom.
Hipertenzivni poremećaj obično se razvija u drugoj polovici trudnoće i može biti opasan po život ako se ne liječi. Unatoč ozbiljnosti stanja, postoji dobar razlog za očekivati pozitivan ishod ako ga imate.
Većina žena koje razviju preeklampsiju rodit će zdravo dijete i potpuno se oporaviti. Ali brza liječnička pomoć je neophodna. Posavjetujte se s ovim liječnikom kako biste saznali više o znakovima i simptomima, kao i o tome kako se liječi.
Simptomi preeklampsije
- Krvni tlak raste na 140/90 ili više
- Iznenadno brzo debljanje, povezano sa zadržavanjem vode (više od dva kilograma u tjednu)
- Pretjerano oticanje (edem) ruku i lica
- Otok u gležnjevima koji se ne smanjuje ni nakon 12 sati odmora
- Jake glavobolje
- Proteini u urinu (određuje vaš liječnik)
Ostali simptomi koji zahtijevaju hitan poziv liječniku uključuju:
- Vizualni poremećaji poput zamagljenog vida
- Bol u gornjem desnom dijelu trbuha
- Bol u ramenu
- Bol ili osjećaj pečenja iza prsne kosti
- Mučnina ili povraćanje
- Zbunjenost ili tjeskoba, kratki dah
Liječenje znakova preeklampsije
Svi pružatelji usluga prenatalne zdravstvene skrbi nude redovite provjere krvnog tlaka i urina jer su rana dijagnoza i marljivo praćenje ključni. Ako imate blaži slučaj, možda ćete se liječiti kod kuće uz mirovanje u krevetu- Ali ćete vjerojatno morati često posjećivati ordinaciju svog liječnika radi testova kao što su analiza urina, ultrazvuk i elektronsko praćenje otkucaja srca fetusa.
Međutim mnoge žene koje razviju preeklampsiju morat će biti hospitalizirane kako bi se moglo pažljivo pratiti zdravlje majke i djeteta.
Ako je dobrobit bilo koje od njih ugroženo, liječnik može preporučiti rani porod carskim rezom ili indukcijom. Mogu se propisati lijekovi za sprječavanje napadaja, koji predstavljaju prijetnju ženama s preeklampsijom. U nekim slučajevima porođaj se mora obaviti prije termina, što može imati ozbiljne posljedice za zdravlje bebe. Ali u mnogim slučajevima i majka i beba dobro prođu kroz to iskustvo, bez trajnog oštećenja zdravlja.
Većina slučajeva preeklampsije u potpunosti se riješi unutar 24 sata od poroda. Rjeđe može proći i do tri tjedna dok se svi vaši simptomi ne povuku.
POVEZANO: Čudni simptomi rane trudnoće o kojima se rijetko govori