Kupnje kolijevke za dijete važna je odluka o kojoj je pametno misliti i prije nego vaša beba dođe na svijet. Prilikom pregledavanja ponude kolijevki, online i u trgovinama, potrebno je paziti na neke osnovne karakteristike koje bi vaša kolijevka trebala imati da bi se vaše dijete osjećalo sigurno i ugodno.
Kolijevke koje se danas izrađuju variraju s obzirom na materijale, boje i dizajn. Bez obzira na to kakav je vaš ukus i uređenje doma, pronaći ćete nešto što će vam se sviđati. Ipak, najvažniji nije izgled kolijevke već njezina učinkovitost.
Kupnje kolijevke: jednostavne ako se držite smjernica
Sastavljanje kolijevke
Ako se odlučujete za sastavljanje kolijevke kod kuće, pripazite na to da upute slijedite u baš svakom segmentu. Nijedan dostavljeni dio (osim ako se radi o rezervnom dijelu) ne bi trebao ostati kao višak jednom kada je kolijevka složena. U slučaju da se to dogodi, bilo bi dobro da još jednom prođete upute i vidite gdje ste pogriješili. Nikako ne želite razmišljati o tome hoće li se kolijevka raspasti s vašom bebom unutar nje.
Visina kolijevke
Pobrinite se da kolijevka bude dovoljno niska kako biste mogli posegnuti unutra i izvući bebu bez problema. Točna visina ovisi o tome koliko ste vi visoki. Zato savjet izmjerite doma kolika Vam je visina maksimalna da se možete sagnuti po dijete.
Možda će Vas još zanimati: Treba li novorođenčadi mir i tišinu za spavanje?
Ograda
Šipke ograde ne bi trebale biti udaljene više od 6 cm. Zašto? Šipke koje su previše udaljene jedna od druge omogućile bi da se beba provuče kroz njih i padne ili se zaglavi.
Madrac
Madrac mora čvrsto pristajati u krevetić kako se bebini udovi ne bi zaglavili između njega i rubova kolijevke. Ako možete provući više od dva prsta između madraca i stranica krevetića, madrac je premalen.
Posteljina
Kako bi vašoj bebi bilo udobno pripazite na to da je posteljina vodootporna i mekana. Pleteni pamuk, flanel i tkani pamuk dobre su opcije za posteljinu za bebe. Pobrinite se da sve što dobijete može prati u perilici i kupite nekoliko dodatnih komada kako ne biste prali rublje svaki put kad beba bljucne.
Što bi bilo dobro izbjegavati?
Preko noći ili kada dijete spava, u kolijevci ne biste trebali ostavljati deke, jastuke, igračke ili plišane životinje. Sve to predstavlja opasnost od gušenja!
Ako imate kućne ljubimce, ne dopustite im da ulaze u kolijevku. Osim opasnosti od alergena, tu je i mogućnost toga da ljubimac odluči kolijevku označiti kao svoj teritorij. Ov može biti pogubno kada beba dođe kući, a ljubimac pokuša uskočiti u krevetić.
POVEZANO: Spavanje novorođenčeta: 5 uobičajenih grešaka koje vjerojatno radite