0 do 12 tjedana 12 do 24 tjedna 25 do 40 tjedana Trudnice

Što je molarna trudnoća i koji su simptomi?

Što je molarna trudnoća i koji su simptomi? Bebe.hr portal

Molarna trudnoća posljedica je abnormalne oplodnje i može uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme ako se ne liječi pravilno.

 

Što je molarna trudnoća?

Molarna trudnoća nastaje kada se stanice koje inače formiraju posteljicu abnormalno razviju i može biti potpuna i djelomična. U potpunoj molarnoj trudnoći, abnormalna posteljica se formira bez embrija. Dok se u djelomičnoj molarnoj trudnoći stvara abnormalna posteljica zajedno s embrijem koji ne može preživjeti.

Kako molarna trudnoća napreduje, placenta formira masu koja preuzima trudnoću. Ova masa ili tumor naziva se hidatiformni madež, po čemu je molarna trudnoća dobila ime.

Većinom su benigni kada se liječe, no ponekad postanu invazivni ili kancerogeni, zbog čega je važno molarne trudnoće temeljito ukloniti iz tijela i provesti naknadno liječenje.

Srećom, molarne trudnoće su rijetke i javljaju se otprilike u svakoj 1 od 1000 trudnoća. Svaka žena može imati molarnu trudnoću, međutim žene ispod 20 godina starosti kao i one starije od 35 godina imaju veći rizik. Također i prethodna molarna trudnoća povećava šanse za drugu. Rizik od ponovne molarne trudnoće je oko 1 do 2 posto.

 

Molarna trudnoća – simptomi:

molarna trudnoća

 

Rani znakovi molarne trudnoće mogu nalikovati simptomima bilo koje trudnoće. Kako vrijeme prolazi, možete primijetiti druge, zabrinjavajuće simptome.
To uključuje:

  • intenzivnu mučninu i povraćanje,
  • vaginalno krvarenje,
  • bol u donjem dijelu trbuha ili pritisak maternice,
  • može se razviti i hipertenzija ili imati znakove preeklampsije (oticanja ekstremiteta),
  • mogu se razviti problemi sa štitnjačom,
  • iz vagine može se pojaviti veći iscjedak.

Postoje određeni simptomi molarne trudnoće koji zahtijevaju hitnu pomoć kao što je anemija zbog prekomjernog vaginalnog krvarenja. Ili ako se radi o teškoj mučnini i povraćanju s nemogućnošću jesti ili piti, zbog čega dolazi do teške dehidracije.

 

Liječenje molarne trudnoće

Neke će osobe spontano pobaciti tako da će imati krvarenje, zajedno s iscjetkom nalik grozdu. Često se mora ukloniti kirurški, obično postupkom dilatacije i kiretaže (D&C) , koji koristi uređaj za usisavanje za uklanjanje tkiva iz maternice.

Kada je u pitanju molarna trudnoća ne preporuča se čekati. Uz liječenje D&C-om, razine hCG-a morat ćete pratiti nekoliko tjedana ili mjeseci. Sve dok u tijelu više ne bude više hormona trudnoće. To signalizira da nema ostataka molarne trudnoće.

Većina pružatelja zdravstvenih usluga preporučuje pričekati 6-12 mjeseci prije ponovne trudnoće nakon molarne trudnoće. Time se osigurava da ne ostane abnormalno tkivo i smanjuje se mogućnost da imate drugu molarnu trudnoću.

POVEZANO: Konzumacija kofeina kod trudnica povezana je s nižom visinom djeteta