Trudnoća po tjednima uvelike će se razlikovati od žene do žene. Nekima će biti lakše, nekima teže. neke će trudnice imati jedne simptome, druge nešto posve drugačije. Ipak, neke su stvari jednake i prije ili kasnije pojavit će se kod svake trudne žene. Upravo zato, za vas smo pripremili kratki vodič koji će vam opisati što sve možete očekivati do poroda.
Dok ste trudni, vaša se beba mijenja svaki dan, a vaše tijelo ide u korak s njom. Evo što možete očekivati tijekom tog procesa.
1. tjedan
Prvi tjedan zapravo je tjedan vaše mjesečnice. Budući da se očekivani datum rođenja rođenja bebe (EDD ili EDB) računa od prvog dana posljednje mjesečnice, ovaj se tjedan računa kao dio vaše 40-tjedne trudnoće, iako vaše dijete još nije začeto.
2. tjedan
Oplodnja vašeg jajašca spermom dogodit će se krajem ovog tjedna.
3. tjedan
Trideset sati nakon začeća stanica se dijeli na dva dijela. Tri dana kasnije stanica (zigota) se podijelila na 16 stanica. Nakon još dva dana, zigota je migrirala iz jajovoda u maternicu. Sedam dana nakon začeća, zigota se ukopava u debelu sluznicu maternice (endometrij). Zigota je od tada poznata kao blastocista.
4. tjedan
Beba u razvoju sitnija je od zrna riže. Stanice koje se brzo dijele su u procesu formiranja različitih tjelesnih sustava, uključujući probavni sustav.
5. tjedan
Neuralna cijev koja se razvija s vremenom će postati središnji živčani sustav (mozak i leđna moždina). POVEZANO: 5 tjedan trudnoće: Simptomi i savjeti za vas ovaj tjedan
6. tjedan
Beba je sada embrij. Duljine je oko 3 mm. Do ove faze izlučuje posebne hormone koji sprječavaju majku da dobije menstruaciju.
7. tjedan
Srce kuca. Embrij ima razvijenu posteljicu i amnionsku vreću. Posteljica se udubljuje u stjenku maternice kako bi dobila kisik i hranjive tvari iz majčina krvotoka. POVEZANO: 7. tjedan: Prvi pregled
8. tjedan
Embrij je sada dugačak oko 1,3 cm. Brzo rastuća leđna moždina izgleda poput repa. Glava je neproporcionalno velika.
9. tjedan
Oči, usta i jezik se formiraju. Sićušni mišići omogućuju embriju da se počne kretati. Krvne stanice stvara jetra embrija.
10. tjedan
Embrij je sada fetus i dugačak je oko 2,5 cm. Svi tjelesni organi su formirani. Šake i stopala, koja su prije izgledala kao izbočine ili lopatice, sada se razvijaju prsti na rukama i nogama. Mozak je aktivan i ima moždane valove. POVEZANO: 10. tjedan trudnoće i razvoj djeteta (fetusa)
11. tjedan
Zubi niču unutar zubnog mesa. Sićušno srce se dalje razvija.
12. tjedan
Prsti na rukama i nogama su prepoznatljivi, ali još uvijek zalijepljeni mrežama kože. Kombinirani test probira u prvom tromjesečju (test krvi majke + ultrazvuk djeteta) može se obaviti otprilike u to vrijeme. Ovaj test provjerava trisomiju 18 (Edwardov sindrom) i trisomiju 21 (Downov sindrom).
Dobrodošli u drugo tromjesečje!
POVEZANO: Drugo tromjesečje trudnoće: Pripremite se i učinite ove stvari
13. tjedan
Fetus može plivati prilično snažno. Sada je dug više od 7 cm.
14. tjedan
Kapci su srasli preko potpuno razvijenih očiju. Beba sada može tiho plakati, jer ima glasnice. Može čak početi sisati palac. Prstima na rukama i nogama rastu nokti.
16. tjedan
Fetus je dug oko 14 cm. Pojavile su se trepavice i obrve, a jezik ima okusne pupoljke. Probir majčinog seruma u drugom tromjesečju ponudit će se u to vrijeme ako test u prvom tromjesečju nije obavljen (vidi 12. tjedan).
Tjedan 18-20
Bit će ponuđen ultrazvuk. Ovo skeniranje fetalne morfologije služi za provjeru strukturnih abnormalnosti, položaja posteljice i višestruke trudnoće. Zanimljivo je da se često može primijetiti štucanje u fetusu.
20. tjedan
Fetus je dug oko 21 cm. Uši potpuno funkcioniraju i mogu čuti prigušene zvukove iz vanjskog svijeta. Vrhovi prstiju imaju otiske. Ultrazvučnim pregledom sada se mogu razlikovati genitalije.
24. tjedan
Fetus je dug oko 33 cm. Spojeni kapci sada se razdvajaju na gornji i donji kapak, omogućujući bebi da otvara i zatvara oči. Koža je prekrivena finom dlakom (lanugo) i zaštićena slojem voštanog sekreta (vernix). Beba diše plućima. POVEZANO: 27. tjedan trudnoće: Razvoj fetusa
Zadnje tromjesečje je tu! Još samo malo!
POVEZANO: 25. tjedan trudnoće: što se događa?
POVEZANO: 27. tjedan trudnoće: Razvoj fetusa
28. tjedan
Vaša beba sada teži oko 1 kg (1000g) i duga je oko 25 cm od tjemena do stražnjice. Dužina od tjemena do pete je oko 37 cm. Tijelo koje raste sustiglo je veliku glavu i beba sada izgleda proporcionalnije.
32. tjedan
Beba većinu vremena provodi u snu. Pokreti su joj snažni i koordinirani. Vjerojatno je do sada zauzela položaj “glavice prema dolje”, u pripremi za rođenje.
36. tjedan
Beba je dugačka oko 46 cm. Vjerojatno je ugnijezdila glavu u majčinu zdjelicu, spremno za porod. Ako se sad rodi, šanse za preživljavanje su mu izvrsne. Razvoj pluća je brz tijekom sljedećih nekoliko tjedana.
40. tjedan
Beba je dugačka oko 51 cm i spremna je za rođenje. Nije poznato što točno uzrokuje početak porođaja. Najvjerojatnije je riječ o kombinaciji fizičkih, hormonalnih i emocionalnih čimbenika između majke i djeteta.
POVEZANO: Trudnoća i promjena okusa hrane