Proljeće!
Sve je u punom cvatu i raste. Nakon duge zime sve opet dobiva svoju boju. Čini se kao savršeno razdoblje za biti trudan ali je li doista tako? Saznajte na što trebate pripaziti ako ste trudnica u proljeće.
- Počinje sezona alergija
Uz šareno cvijeće i prirodu koja dolazi sebi nakon zime bude se nažalost i alergije. Ako ste jedna od onih koja pati od alergija proljeća vas i neće baš previše razveseliti. Lijekove koje ste dosad uzimali morat ćete zamijeniti kako ne bi naškodili vašoj bebi. Kako biste smanjili negativne simptome alergijske reakcije pomoći vam mogu proizvodi za njegu kože koji će na njoj stvoriti zaštitnu barijeri i tako spriječiti ulazak alergena. Loša vijest je kaka bi i simptomi, sada kada ste trudni, mogli biti izraženiji nego dosad. Estrogen može uzrokovati naticanje nosnih kanala i pojačano lučenje sluzi.
Sljedeći savjeti mogli bi olakšati svakodnevni život s alergijom:
- Za njegu kože izaberite proizvode koji će dodatno zaštititi kožu i spriječiti prodiranje alergene do organizma.
- Pokušajte se držati što dalje od alergena. Boravka u prirodi premjestite u vrijeme u kojem je manja koncentracija peludi u zraku. Najjača koncentracija peludi u gradovima je navečer, između 18 i 24 sata, a na selu ujutro između 5 i 8 sati.
- Iz životnog prostora uklonite sve stvari na kojima bi se mogla zadržati pelud (tepisi, zavjese, nošena odjeća…).
- U automobil ugradite filter za pelud.
- Ako čistite dajte prednost mokroj krpi umjesto usisavača.
- Mijenjajte posteljinu što češće jer se na njoj skuplja pelud.
- Sezona je velikog pospremanja
Proljeće je vrijeme velikog čišćenja i pospremanja ali sada kada ste trudni nemojte pretjerivati. Zaboravite na pomicanje teških stvari i čišćenje agresivnim sredstvima kako ne bi naškodili sebi i bebi.
- Uživanje na suncu
Nakon hladne zime sunce je baš ono što nam treba. Proljetno sunce idealno je za buduće majke pošto nije pretoplo. Uživajte u prvim sunčevim zrakama ali ipak ne zaboravite na proizvod sa SPF zaštitom.
Ljeto!
Temperature rastu. Vrućina raste, pa tako i u vašem tijelu. Kada ste trudni, puno lakše se znojite. Razlog je ubrzani ritam srca, pogotovo u prvom i drugom tromjesečju. Više krvi teče vašim venama kako bi kisikom opskrbila vašu bebu. Dobra vijest je da znoj sadrži 99 posto vode i da nema miris. Loša vijest je da znojni dlanovi i pazuha postaju atraktivni bakterijama. No postoje vrlo učinkoviti prirodni lijekovi: metvica i ružmarin. Potražite gel za tuširanje s rashlađujućom metvicom i operite kosu šamponom koji sadržava ekstrakt ružmarina i/ili metvice. Obje biljke imaju osvježavajući i rashlađujući učinak te na neko vrijeme blokiraju znojenje. Trudnoća nije razlog za preskakanje odmora na moru. Potražite atraktivan kupaći kostim za trudnice, uskočite u more i uživajte. Plivanje će blagotvorno djelovati na cirkulaciju, jačanje leđnih i nožnih mišića i kralježnicu.
Dodatni ljetni savjeti za buduće mame:
- – Prilikom uživanja na suncu ne zaboravite nanijeti na lice i tijelo kremu s visokim faktorom zaštite. Pretjerano izlaganje suncu može uzrokovati opekline, sunčanicu te dehidraciju koja može ugroziti majku, ali i trudnoću.
- – Obratite pažnju na redovito mijenjanje mokrog kupaćeg kostima kako biste spriječili upale mokraćnog mjehura koja je znatno češća tijekom trudnoće.
- – Unosite dovoljne količine vode kako biste spriječili dehidraciju.
- – Ne boravite predugo u vodi, osobito ako je hladna.
Jesen!
Kao i proljeće jesen je poželjan mjesec ako ste trudni. Prestale su nesnosne vrućine ali je još uvijek dovoljno toplo za uživanje u prirodi. Sada je pravo vrijeme da usavršite svoju trudničku prehranu i pobrinete se da uzimate dovoljno vitamina kako biste se lakše borili protiv gripe i ostalih infekcija. Obrana tijela najbolje se može ojačati uzimanjem vitamina C i E, željezom, cinkom, selenom i vrijednim proteinima. Ugodno jesensko vrijeme idealno je za šetnju i uživanje na otvorenom. Svjež zrak i vježba dobre su preventivne mjere. Sve dok ste dobro odjeveni, vrijeme vam neće naškoditi. Pokušajte se odijevati slojevito. To ostavlja prostor za zrak između slojeva te stvara dobru izolaciju od hladnoće.
Zima!
I kako se godina približava svojem kraju, dolazi i zima. Vani je ledeno hladno i lako vam se može činiti da i beba osjeća hladnoću jer se rita u trbuhu. No ona će osjećati isto što i vi. Vaše tijelo je štiti, a jači protok krvi krvnim žilama djeluje kao sustav grijanja. Otkrijte na što sve trebate pripaziti ako ste zimska trudnica:
- Pazite se leda
Kada ste trudni, osobito u višim stadijima trudnoće, zbog rasta trbuha i iskrivljenja kralježnice pomiče se težište tijela što vas čini nestabilnijim na nogama. Također su oslabljeni zglobovi i ligamenti pa su trudnice sklonije ozljedama. Zato posebnu pažnju treba posvetiti hodanju i adekvatnoj obući, koja se ne skliže.
- Nemojte pretjerati s Božićnim kolačima
Znamo da se nije lako kontrolirati kad prefini kolači vrebaju iz svakog ugla zato Božićne poslastice nisu zabranjene ali pripazite na unos šećera. Zbog hladnijeg vremena tijekom zimskim mjeseci osjećat ćete i manju potrebu za tekućinom ali nemojte zaboraviti unositi dostatne dnevne količine. Ako zaboravljate popiti vodu neka vam alarm na mobitelu pomogne i podsjeti vas.
- Koža treba dodatnu njegu
Zbog hladnijeg vremena, vjetra, grijanja, stalne promjene temperature zimi je koža sklonija suhoći i pucanju, osobito kada ste trudni. Svakodnevno njegujte kožu hidratantnim kremama kako bi zadržala svoju vlažnost i ostala zdrava.
- Zimske radosti
Kako počnu padati prve pahuljice snijega, a Božić je pred vratima, čak ćete pomisliti i na zimski odmor. Samo naprijed! Sve dok čuvate skije u podrumu, utopljeni ste i niste iznad 1800 m nadmorske visine, sve će biti u redu. Zato pokrijte svoj trbuščić, utoplite se i uživajte u trudničkoj zimi!