Placente praevia se otkriva obično u drugom tromjesječju na ultrazvučnom pregledu, negdje između 18-22 tjedna. Ukoliko posteljica ostane nisko u maternici ili prekriva grlić maternice, može blokirati djetetov izlaz. To se zove placenta praevia odnosno ‘nisko položena placenta’.
Ako vam je posteljica značajno nisko postavljena, bit će vam ponuđen dodatni ultrazvučni pregled kasnije u trudnoći (obično oko 32. tjedna). Kako biste ponovno provjerili njezin položaj. Za većinu žena posteljica će se do ove faze pomaknuti u gornji dio maternice.
Placenta previja može biti :
- potpuna (prekrivajući čitavo unutarnje ušće),
- djelomična (prekrivajući dio ušća)
- marginalna (na rubu ušća),
- posteljica može biti niskog sijela (blizu ušća, bez da ga doseže).
Koji su čimbenici uzroka?
Ne postoji očit uzrok, međutim nekoliko čimbenika može povećati rizik od placente praevia, kao što su:
- prethodni porod carskim rezom,
- abnormalnosti maternice koje sprječavaju normalnu implantaciju (npr. miomi),
- pušenje,
- mulitparitet,
- starija dob majke.
Ako se razvije rano tijekom trudnoće, obično se povlači do 20 tj. kako se maternica povećava. Ne postoji ništa što možete učiniti da spriječite placentu praevia.
Simptomi placente praevia
Znakovi uključuju:
- bezbolno, crveno krvarenje iz vagine bilo kada nakon 20 tjedana trudnoće,
- grčevi u maternici s krvarenjem,
- krvarenje tijekom poroda.
Placenta praevia je najčešći uzrok bezbolnog krvarenja u zadnjem tromjesečju trudnoće. Međutim često se ne može razlikovati od abrupcije posteljice, osim uz pomoć ultrazvuka. Transvaginalni ultrazvuk je točna i sigurna metoda za dijagnosticiranje placente previje. Ako tijekom trudnoće osjetite krvarenje, odmah se obratite liječniku.
Kako se liječi?
Liječi se mirovanjem u krevetu u slučaju oskudnog krvarenja prije 36 tj. gestacije. Također i izbjegavanjem spolnog odnosa, koji može izazvati krvarenje započinjanjem trudova ili uzrokujući ozljedu.
Ako je krvarenje obilno ili se ne može kontrolirati, a fetalna su pluća zrela, obično sa 36 tj., indicirano je dovršenje trudnoće. Gotovo uvijek carskim rezom, no vaginalni porod može biti moguć u žena s niskim sijelom posteljice u nekim slučajevima.
Izvor: http://www.msd-prirucnici.placebo.hr/msd-prirucnik/ginekologija/poremecaji-trudnoce/placenta-previja
https://www.pregnancybirthbaby.org.au/placenta-praevia
POVEZANO: Koja stanja prije trudnoće čine trudnoću visokorizičnom?