Bebe

Trebaju li se male bebe igrati same?

Trebaju li se bebe igrati same

Foto: alexeyzhilkin / Freepik

Ravnoteža između samostalne igre, igre s drugom djecom i interaktivne igre s odraslima ključna je za sveobuhvatan razvoj djeteta. Roditelji i skrbnici trebali bi poticati razne vrste igara kako bi podržali različite aspekte razvoja djeteta. Stoga, da, male bebe bi se definitivno trebale ponekad igrati same, i to iz nekoliko važnih razloga.

Samostalna igra razvija neovisnost: Samostalna igra pomaže djeci naučiti kako biti samostalna. Uče kako se zabaviti bez stalne pažnje i interakcije odraslih, što je važno za razvoj njihove neovisnosti i samopouzdanja.

Potiče kreativnost: Kada se djeca igraju sama, obično koriste svoju maštu više nego kada se igraju s odraslima ili drugom djecom. To je zato što se na njih ne vrši vanjski pritisak da igraju na određeni način, pa mogu istraživati i kreirati vlastite igre i scenarije.

Razvija vještine rješavanja problema: Igra omogućava djeci da se suoče s malim izazovima i problemima koje moraju sami riješiti. Na primjer, ako se igraju s kockama i nešto ne ide kako treba, morat će smisliti kako to popraviti. To je odličan način za razvijanje vještina rješavanja problema.

Poboljšava fokus i koncentraciju: Kada se djeca igraju sama, često su više fokusirana na aktivnost kojom se bave. Ovo može pomoći u razvoju sposobnosti koncentracije, što je važno za učenje.

Omogućuje odmor od društvenih interakcija: Iako su društvene interakcije iznimno važne za razvoj djece, ponekad im je potreban odmor od stalne interakcije s drugima. Samostalna igra pruža im prostor da se opuste i uživaju u vlastitom društvu

Samostalne igre za bebe trebaju biti sigurne, poticajne i primjerene dobi.

Primjer jedan – Postavite sigurno, čisto područje s različitim teksturiranim materijalima, kao što su glatki saten, grub frotir, mekani pliš i hrapavi tepih. Bebe će uživati istražujući različite teksture rukama i nogama, što potiče razvoj taktilne osjetljivosti.

Primjer dva – Meke gumeni igračke koje bebe mogu stiskati i gristi odlične su za samostalnu igru. Osim što su zabavne, ove igračke mogu pomoći u razvoju fine motorike i olakšati nelagodu pri nicanju zubi.

Primjer tri – Šuškave knjige napravljene od tkanine s različitim šuškavim stranicama potiču bebinu znatiželju i razvoj slušnih vještina, a mogu potaknuti i interes za knjige i čitanje od rane dobi.

Primjer četiri – Sigurno postavljeno ogledalo može fascinirati bebe dok promatraju svoj odraz. Ova igra može potaknuti samosvijest i društvene vještine kao što su imitacija i prepoznavanje emocija.

Primjer pet – Pravilno odabrane velike plastične ili kartonske kutije i posude mogu biti izvor zabave za bebe. Istraživanje predmeta koji ulaze i izlaze iz kutija ili posuda, može potaknuti razumijevanje uzroka i posljedice te razvoj motoričkih vještina.

Primjer šest – Slagalice s velikim, debelim dijelovima koje beba može hvatati, uklapati i istraživati pomažu u razvoju fine motorike, koordinacije oko-ruka i rješavanja problema.

Primjer sedam – Igračke koje proizvode zvuk kada se pritisnu ili dotaknu mogu biti vrlo zanimljive za bebe. One potiču eksperimentiranje s uzrokom i posljedicom, kao i razvoj slušnih vještina.