Djeca Kutak za tate Mame

Naučite djecu prepoznati znakove bullyinga u vrtiću i školi

bullyng, naučite djecu prepoznati bulling u vrtiću i školi

Foto: Freepik

Pojam bullying ima brojne definicije. No, svi se odnose na ponovljeno agresivno ponašanje pojedinca ili skupine prema žrtvi koja se ne može obraniti. Mnoga djeca i mladi ljudi u nekom trenutku života dožive neki oblik nasilja. Čak i ako nisu izravna meta, mogu svjedočiti nasilničkom ponašanju u školama, na radnom mjestu ili kod kuće. Svatko može postati nasilnik, a razlozi za to vrlo su različiti. Razumijevanje patologije nasilnika može pomoći roditeljima i drugim osobama da shvate zašto je do zlostavljanja došlo te ga pokušaju prevenirati.

Iako nema opravdanja za maltretiranje, razumijevanje ovog štetnog ponašanja može pomoći žrtvama nasilnika da se s učinkovitije nose s ranama, shvaćajući da to ima mnogo više veze s neriješenim osobnim problemima i društvenim vještinama nasilnika nego s bilo čime što su oni mogli učiniti da ga izazovu.

Zašto nasilnici maltretiraju?

U mnogim slučajevima nasilnici svoju metu prvenstveno doživljavaju kao prijetnju. Onaj ili ona na kojeg “imaju pik” gotovo je uvijek je netko tko je slabiji od njih ili/i na neki način drugačiji. Nasilnici često napadaju pojedince koje smatraju prijetnjom, bilo da se radi o njihovoj društvenoj dominaciji, egu ili samopoštovanju. 

Ovo su samo neki od razloga njihovih unutarnjih frustracija. 

  • žele dominirati drugima i poboljšati svoj društveni status
  • imaju nisko samopoštovanje i žele se osjećati bolje u vezi sa sobom
  • nemaju grižnju savjesti ili ne prepoznaju svoje ponašanje kao problem
  • Imaju osjećaj ljutnje, frustracije ili ljubomore
  • bore se socijalno
  • i sami su žrtve nasilja 

Ova posljednja stavka – da su mnogi zlostavljači i sami žrtve nasilja je najzastupljenija činjenica od svih. Ne kaže se bez razloga da “sve dolazi od doma”. Iako to ne mora uvijek biti točno, djeca najčešće repliciraju i poprimaju obrazac ponašanja koji vide u svojoj obitelji. Djeca koja su izložena obiteljskom nasilju ili koja su zanemarena ili zlostavljana vjerojatnije će biti nasilnici. Naravno, to nije uvijek točno.

Gledajući s psihološkog aspekta, često nasilnici imaju tendenciju pogrešno tumačiti tuđe namjere kao zlonamjernije. Dakle, često imaju iskrivljenu sliku o sebi i drugima. 

Bullying – znakovi i simptomi

  • djeca dolaze kući s ozljedama ili slomljenim osobnim stvarima
  • averzija prema odlasku u školu
  • neuspješni su, letargični, dobijaju niže ocjene
  • promjene u apetitu (jesti previše ili premalo) 
  • promjena u samopouzdanju i samopoštovanju 
  • fizički simptomi koji se ponavljaju kao što su glavobolja, bol u trbuhu, umor

Djeca često roditeljima zataje mnoge situacije u svojoj okolini i zato je vrlo važno od rane dobi naučiti dijete da ispravno komunicira, te da ima povjerenje prema vama. Važno je da svakodnevno provedete s djetetom nekoliko minuta u miru kako biste mogli saslušati što ima za reći. Ponekad i male, nama nebitne stvari, mogu biti indikacija za neko nepovoljno ponašanje ili bulling pa je vrlo važna ta mirna komunikacija s djetetom.