Foto: ansiia / Freepik
Ako ste roditelj dvogodišnjaka, vjerojatno ste se već susreli s tantrumima – iznenadnim ispadima bijesa, plača i frustracije koji se mogu dogoditi bilo gdje i bilo kada. Iako mogu biti iscrpljujući, tantrum i više njih, potpuno su normalan dio razvoja. Što trebate znati kako biste ih bolje razumjeli i lakše prebrodili?
Zašto nastaje tantrum?
Tantrumi su način na koji mala djeca izražavaju svoje emocije jer još uvijek nemaju razvijene vještine komunikacije i samokontrole. Glavni razlozi zbog kojih se javljaju su:
- Frustracija zbog nemogućnosti izražavanja – Djeca u ovoj dobi razumiju puno više nego što mogu reći, pa ih može frustrirati što ne mogu jasno izraziti svoje potrebe.
- Potraga za neovisnošću – Dvogodišnjaci žele sami donositi odluke i obavljati zadatke, ali često još nemaju potrebne vještine, što dovodi do sukoba između želja i mogućnosti.
- Umor, glad ili preopterećenost – Baš kao i odrasli, i mališani imaju loše dane. Ako su premoreni, gladni ili previše stimulirani, veća je vjerojatnost da će reagirati burno.
- Isprobavanje granica – Djeca uče što je prihvatljivo ponašanje i kako njihovi postupci utječu na svijet oko njih.
Kako reagirati na tantrum?
Tantrumi nisu znak lošeg ponašanja ili neposlušnosti – oni su dio djetetova emocionalnog razvoja. Evo nekoliko načina kako ih smiriti i spriječiti da eskaliraju:
Ostanite smireni, vaša reakcija može utjecati na djetetovu. Duboko udahnite i pokušajte ostati strpljivi. Priznajte djetetove emocije, recite nešto poput: “Vidim da si ljut jer ne možeš dobiti tu igračku. To je teško.” Djeca se žele osjećati shvaćeno. Ostanite dosljedni, ako popustite svaki put kada dijete ima tantrum, naučit će da time može dobiti što želi. Dajte im opcije, umjesto da kažete “Ne možeš sad uzeti slatkiš,” pokušajte s “Želiš li jabuku ili bananu?” Dvogodišnjaci vole imati osjećaj kontrole. Preusmjerite pažnju, ako primijetite da tantrum eskalira, pokušajte skrenuti pažnju na nešto drugo – primjerice, zanimljivu igračku ili igru. Osigurajte sigurno okruženje, ako dijete ima tantrum na mjestu gdje bi se moglo ozlijediti, odvedite ga na sigurno i pričekajte da se smiri.
Kako spriječiti tantrume?
Iako ih ne možemo potpuno izbjeći, postoje načini kako ih smanjiti. Djeca vole predvidljivost. Redoviti obroci, vrijeme za spavanje i igranje pomažu smanjiti frustraciju. Ako znate da vaše dijete često plače kad je gladno ili umorno, pokušajte tome doskočiti unaprijed. Koristite jednostavne riječi poput “Vidim da si tužan”, kako bi naučili prepoznati i izraziti svoje osjećaje. Kad dijete nešto napravi na dobar način, pohvalite ga kako bi znalo što se od njega očekuje.
Tantrumi su znak da se vaš dvogodišnjak razvija i uči kako se nositi s emocijama. Iako može biti teško ostati strpljiv usred burnog ispada, zapamtite da je to privremeno. Uz puno ljubavi, smirenosti i dosljednosti, vaše će dijete postupno naučiti bolje izražavati svoje osjećaje.
Sretno!