Mame

Radna diskriminacija u trudnoći i majčinstvu- postoji li zaista i slijedimo li i u tome američke primjere?

radna diskriminacija u trudnoći i majčinstvu

Zakon o radu (čl. 30.) štiti vas od nepravednog postupanja i otkaza zbog vaše trudnoće. Ovaj informativni tekst govori o vašim pravima tijekom trudnoće i postpartuma, i o tome što možete učiniti ako ste diskriminirani na poslu.

Foto: Drazen Zigic / Freepik


Iako su trudnoća i roditeljstvo apsolutna radost za cijelu obitelj, ponekad tako ne misle baš svi u vašoj okolini. Kada govorimo o temi opće jednakosti na poslu te raznim predrasudama s kojima se u današnjem društvu suočavaju žene, diskriminacija u trudnoći jedan je od velikih problema koji je često nedovoljno zastupljen kao tema. 

Nedavni izneseni podaci Američkog zavoda za statistiku pokazuju da prenatalna skrb, trudnoća i njega, odnosno briga za djecu utječe na mnoge odluke vezane uz posao koje zaposlene majke moraju donijeti tijekom karijere. I ukazuju na to da radna diskriminacija nije nešto što smo ostavili u prošlosti…

Što je radna diskriminacija?

Trudnoća je, tvrdi američki zavod, najčešći razlog zašto žene uzimaju neplaćeni dopust s posla. Mnoge žene u radnoj snazi ​​ne mogu se osloniti na poslodavce da će im omogućiti plaćeno slobodno vrijeme za rođenje ili usvajanje djeteta. Umjesto toga, novi roditelj često moraju izmišljati čuda i spajati godišnje s bolovanjem, slobodnim danima te se na razne načine snalaziti, i to sve kako bi se mogli brinuti za obitelj. 

Hrvatska je istina nešto drugačija od američke. Majke su dužne i obvezne otići na porodiljni 40 dana prije poroda te ostati uz bebu barem tri mjeseca nakon poroda. U Americi i većini europskih zemalja ovaj dopust traje samo tri do šest tjedana, nakon čega tek rođene bebe ostaju na čuvanju. No, što ako trudnica i majka žele raditi? Što se i kod nas najčešće događa ako ne žele prekinuti svoj profesionalni život? Tu i mi padamo na svim testovima – najčešće susrećemo slučajeve diskriminacije i odbijanja prilikom zapošljavanja.

Slučajevi kad poslodavac neće zaposliti ženu zbog trudnoće ili planirane trudnoće, sve su više zastupljeni u Hrvatskoj i regiji. Iako je žena, osim u iznimnim slučajevima rizika i komplikacija, maksimalno sposobna za rad tijekom trudnoće, brojni poslodavci nerijetko su skeptični prema osobama u drugom stanju, i svemu onome što dolazi s njima.

Zaposliti trudnicu znači, slažu se iz brojnih kompanija, zaposliti djelatnicu za koju znate da će trebati roditeljski dopust ubrzo nakon što počne raditi te to može biti stresno za tvrtke koje trebaju popuniti stalno radno mjesto na puno radno vrijeme. 

No, to ne mora uvijek biti tako. Dajući trudnici posao, stječete njeno povjerenje. Zbog toga je veća vjerojatnost da će se vratiti na posao nakon završetka porodiljnog dopusta. Budući da žene žele stabilnost za svoje obitelji, često cijene dobar posao na koji se mogu vratiti, pišu i s Australskog instituta za ljudska prava. 

Savjeti za poslodavce

Društvena mreža za poslovnjake, Linkedin, prepuna je savjeta za ovakve i slične situacije. Izvukli smo nekoliko njih koji se odnose na zapošljavanje trudnica i ističu benefite koje sa sobom nosi ovakva odluka:

  1. Živimo u 21. stoljeću i ako zbog ničega, onda ovim činom barem vodite primjer bolje budućnosti za sve, posebno ako imate kćeri.
  2. Socijalno osiguranje ili privatno zdravstvo preuzima plaćanje porodiljnog dopusta. Osim, ako osoba ne odluči ostati na poslu i nakon porođaja. U tom slučaju, nakon obveznih dana koje mora provesti na porodiljnom, osoba nastavlja raditi, a tvrtka plaćati doprinose i plaću. U slučaju da bi se osoba zamijenila, ukupni troškovi bi bili slični uobičajenoj situaciji bez trudnoće. Istina, morat ćete pronaći zamjenu za osobu na porodiljnom, ali to znači malo više angažmana za pomoć u stvaranju boljeg i jednakijeg poslovnog okruženja za sve.
  3. Žene s djecom imaju veće obveze i lojalnost prema poslodavcima jer traže stabilnost i brigu za svoju djecu. Mnogo je manja vjerojatnost da će vas napustiti zbog višeg položaja ili plaće tijekom odrastanja djece za razliku od muškaraca.
  4. Ovo će zvučati provokativno, ali istraživanje Sveučilišta u Pensilvaniji pokazuje da su žene bolje u multitaskingu od muškaraca. Red i organizacijske vještine koje majka koristi su, često, vrijedni divljenja. Njihova vremenska ograničenja još snažnije ih “tjeraju” da izaberu prave stvari i ne propuštaju nijednu sekundu u stvarima koje ih sprječavaju da završe posao prije odlaska po djecu.

Žensko pravo na rad

Ako savjeti stručnjaka i žena diljem svijeta nisu dovoljni, ono na što se uvijek legitimno možete pozvati jest – Zakon o radu (čl. 30).

Za vrijeme trudnoće, korištenja rodiljnog, roditeljskog, posvojiteljskog, očinskog dopusta ili dopusta koji je po sadržaju i načinu korištenja istovjetan pravu na očinski dopust, rada s polovicom punog radnog vremena, rada s polovicom punog radnog vremena radi pojačane njege djeteta, dopusta trudne radnice, dopusta radnice koja je rodila ili radnice koja doji dijete te dopusta ili rada s polovicom punog radnog vremena radi skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju, odnosno u roku od 15 dana od prestanka trudnoće ili prestanka korištenja tih prava u skladu s propisom o rodiljnim i roditeljskim potporama, poslodavac ne smije otkazati ugovor o radu trudnici i osobi koja se koristi nekim od tih prava

Poslodavac ne smije odbiti zaposliti ženu zbog njezine trudnoće, niti joj zbog trudnoće, rođenja ili dojenja djeteta u smislu posebnog propisa smije ponuditi sklapanje izmijenjenog ugovora o radu pod nepovoljnijim uvjetima.

Trudnoj radnici, radnici koja je rodila ili radnici koja doji dijete u smislu posebnog propisa, a koja radi na poslovima koji ugrožavaju njezin život ili zdravlje, odnosno djetetov život ili zdravlje, poslodavac je dužan za vrijeme korištenja prava u skladu s posebnim propisima, ponuditi dodatak ugovora o radu kojim će se na određeno vrijeme ugovoriti obavljanje drugih odgovarajućih poslova.

Za bolje sutra

Trudnoća i postpartum znače puno bolovanja, puno izostajanja, puno teškoća i puno izvanrednih situacija. Međutim, znače i puno organizacije, požrtvovanosti, angažmana i truda. Ako zaposlenici ponudite opcije, koje su u danas svijetu itekako dostupne, kao što su rad o doma, rad sa skraćenim radnim vremenom, ili samo malo više razumijevanja… dobit ćete djelatnicu koja će uzvratiti zahvalnošću. Gradit ćete društvo u kojem se majke ne sabotira na njihovom karijernom putu, stvarati žene koje rade na sebi i profesionalnom uzletu; osobe koje srećom i zadovoljstvom vraćaju pozitivnu energiju u sustav.

I makar zvuči kao niz floskula, nije. Pružite li nekome ruku, prihvatit će i vašu kad budete u problemu. Razmislite o tome prilikom zapošljavanja novih djelatnika.

Ako ste ikada doživjeli nepravdu ili nelagodu prilikom zapošljavanja, tijekom rada u trudnoći ili nakon porođaja, pišite nam (anonimno) svoja iskustva na bebe@bebe.hr