Bebe Djeca

Jeste li znali što znači pojam ‘spartanski odgoj’?

zanimljivosti o odgoju

Foto: Freepik

Sigurni smo da ste, otkako imate dijete, barem jednom čuti da netko svoju djecu (ili dijete) odgaja spartanskim odgojem. Iako se pojam ukorijenio u roditeljskim krugovima, trebali bismo znati neke zanimljivosti o odgoju, i morali bismo ipak znati kako su to odgajani maleni Spartanci. Nadamo se da nitko zaista ne prakticira originalne odgojne metode preuzete iz Sparte, a zašto je to tako, pročitajte u nastavku.

Što znači ‘spartanski odgoj’?

Odgoj djece u drevnoj Sparti bio je izrazito stroga praksa usmjerena na stvaranje izdržljivih i discipliniranih ratnika. Spartanski odgoj i obrazovanje bili su sastavni dio njihovog društvenog sustava i kulture, koji se značajno razlikovao od ostalih grčkih država.

Čim su spartanska djeca rođena, podvrgnuta su inspekciji starijih članova plemstva. Ako je dijete smatrano slabim ili bolesnim, moglo je biti ostavljeno na planini Taygetos da tamo skonča. Ovo brutalno pravilo bilo je usmjereno na očuvanje snažne genetike za ratničku kulturu. U dobi od sedam godina, spartanski dječaci su bili odvojeni od svojih obitelji i uključeni u Agogi, strog državni obrazovni program. Ovdje su dječaci učeni borbenim vještinama, taktici preživljavanja, lovu, i fizičkoj kondiciji. Agogi su također uključivali edukaciju za recitiranje, pjevanje, ples, ali sve u kontekstu vojne discipline i izdržljivosti.

Dječaci su bili podvrgnuti rigoroznim fizičkim testovima i natjecanjima, koja su uključivala borbe, trčanje, skakanje i druge vježbe. Cilj ovih aktivnosti bio je izgraditi izdržljivost, snagu i taktičke sposobnosti koje su Spartanci smatrali ključnima za uspjeh u bitkama. Dio spartanskog odgoja uključivao je naučiti dječake kako da izdrže bol i kako da budu minimalisti u svojim životnim potrebama. Često su spavali na tvrdim ležajima, jeli su vrlo oskudnu prehranu, a ponekad su ih čak poticali da kradu hranu kako bi se naučili snalažljivosti, pod uvjetom da ne budu uhvaćeni.

Surovi režim

Spartanske djevojčice također su bile podvrgnute fizičkoj obuci, iako nisu uvrštavane u sustav Agogi. Njihov odgoj bio je usmjeren na stvaranje snažnih žena sposobnih za rađanje zdrave djece. Također, žene su imale relativno više prava u Sparti nego u drugim dijelovima Grčke, uključujući pravo na nasljeđivanje imovine i vođenje poslovnih pothvata. Spartanci su naglasak stavljali i na mentalnu izdržljivost. Dječaci su bili podučavani kako se suočiti sa strahom, kako kontrolirati emocije, kako djelovati ujedinjeno za dobrobit svoje grupe ili države.

Ovaj strog i militaristički pristup odgoju bio je ključan za održavanje spartanske vojne moći. Iako efikasan u proizvodnji discipliniranih i izdržljivih vojnika, ovakav odgoj je također bio vrlo surov i nije ostavljao puno prostora za osobni razvoj ili slobodu izbora.