Foto: pvproductions / Freepik
Seksualnost kod male djece je složena tema koja zahtijeva razumijevanje različitih aspekata dječjeg razvoja. Kako postupati kada djeca otkrivaju seksualnost?
Rani razvoj seksualnosti
- Od rođenja do druge godine odine: U ovoj ranoj fazi, bebe istražuju svoje tijelo kao i okolinu. Igranje s genitalijama je normalno i dio je njihovog istraživanja tijela.
- 3-5 godina: U ovoj dobi djeca postaju svjesnija razlika između dječaka i djevojčica. Nastavljaju istraživati svoje tijelo i tijelo drugih, a mogu pitati o razlikama između spolova.
- 6-8 godina: Djeca u ovom uzrastu obično počinju razmišljati o spolnosti i počinju postavljati pitanja o tome kako se djeca rađaju. I dalje se igraju “doktora” i znatiželjni su o spolnom odnosu.
Ponašanje i istraživanje
Djeca mogu imati fazu gdje se igraju “doktora”, istražujući tijelo drugih djece. To je normalno istraživanje i način na koji uče o tijelu i razlikama između spolova. Djeca će postavljati pitanja o tijelu, spolu, razlici između spolova i procesu rađanja. Važno je odgovarati na ova pitanja na odgovarajući i primjeren način, prilagođen njihovoj dobi. Igranje s lutkama i oblačenje lutaka može biti način na koji djeca istražuju obiteljske uloge i međuljudske odnose.
Važnost otvorene komunikacije
- Važno je da roditelji otvoreno odgovaraju na pitanja o tijelu, spolu i seksualnosti. To pomaže djeci da razviju zdrav odnos prema vlastitom tijelu i seksualnosti.
- Djeca trebaju naučiti o privatnosti i poštivanju tuđeg tijela. Važno je naučiti ih da je njihovo tijelo privatno i da nitko ne smije dirati dijelove njihovog tijela koje ne žele.
- Učenje djece o sigurnosti tijela je ključno. Trebali bi znati da nikome ne smiju dopustiti da ih dira na način koji ih čini nelagodnima ili koji im nije ugodan.
- Ako primijetite ekstremno seksualizirano ponašanje koje je neprimjereno za dob djeteta, možda je dobro konzultirati se s liječnikom ili pedijatrom.
Razumijevanje rane seksualnosti kod djece pomaže roditeljima da bolje podrže svoju djecu u njihovom razvoju. Važno je odgovarati na njihova pitanja na način koji je primjeren njihovoj dobi, poticati zdrave granice i sigurnost tijela te biti otvoreni za komunikaciju o seksualnosti. Otvorena i poštovanja puna komunikacija o seksualnosti od najranije dobi pomaže djeci da razviju zdrav odnos prema svom tijelu i seksualnosti.
POVEZANI ČLANCI: Što vam je bitno u odgoju?