Foto: rawpixel.com / Freepik
Zvukovi malenih maskiranih nožica koje trče od vrata do vrata u nadi da će dobiti slatkiše, mnogima zvuči kao dobra i bezazlena zabava. Ali za neku su djecu duhovi, čudovišta i vještice strašniji su nego što mnogi odrasli misle. Dok je blagi strah od nekog kostimiranog lika, recimo Djeda Mraza, normalan za djecu, ekstremni strahovi koji sprječavaju djecu da spavaju ili normalno funkcioniraju, nazivaju se fobije.
Otprilike jedno od svakih 100 djece pati od fobije od kostimiranih likova. I dok se fobija može činiti beznačajnom, ona može postati problematična kada ta djeca ne mogu ići na određene događaje ili mjesta gdje bi mogla naići na maskiranu osobu – rekao je prof. Thomas Ollendick, profesor psihologije i direktor Centra za proučavanje djece na Virginia Techu.
Pripazite na ove zamke
Ne znajući što očekivati od likova koje vide na ulicama tijekom Halloweena ili maskenbala, djeca izmišljaju vlastite priče: nesigurna su ili vjeruju da im se može dogoditi nešto štetno kada ne vide lice predmeta, kostimirane osobe koja im se približava. Oni jednostavno ne mogu pojmiti što se nalazi ispod maski.
Samhainofobija, konkretno, jest strah od Noći vještica (Halloweena). Osobe s ovom specifičnom fobijom osjećaju se tjeskobno kada pomisle ili dožive bilo što u vezi s Noći vještica. Mnogi ljudi sa samhainofobijom prošli su kroz prošlu traumatičnu situaciju povezanu s Noći vještica, a liječili su je terapijom izloženosti, kognitivnom bihevioralnom terapijom i hipnoterapijom. Iako su ove metode odične za odrasle osobe, djeca često nemaju razumjeti metodologiju terapijskog pristupa.
Stručnjaci savjetuju nekoliko načina da utješite djecu u vrijeme Halloweena.
1. Čuvajte svoje dijete emocionalno, kao i fizički. Ako je njemu nešto “stvarno”, onda to i uvažite. Potreban mu je vaš empatični odgovor. Vrlo često uskačemo sa svojim mišljenjima i rješenjima, umjesto da istinski saslušamo djetetovo iskustvo.
2. Stvorite ugodne obiteljske tradicije. Zabavite se kao obitelj (ili zajednica u susjedstvu) igrajući tradicionalne igre – traženje jabuka, traženje novčića u brašnu. Pričajte pomalo strašne priče (pobrinite se da imaju sretan završetak).
3. Potičite kreativnost. Kao što je jedna mama rekla: ‘Kad sam bila dijete moj kostim za Noć vještica bila je vreća za smeće.’ U redu – to bi mogla predstavljati opasnost od požara, ali načelo ‘napravi sam’ djeci može dati mnogo zabave. Prikupite odgovarajuće materijale za recikliranje, imajte pri ruci bušilice za papir, spajalice, traku, ljepilo, škare, boje, crni i narančasti papir ili karton. Pronađite slike sa zanimljivim idejama. Budite tu da pomognete, ali pustite djecu da razviju svoje ideje. Kada su djeca uključena u izradu svojih kostima, veća je vjerojatnost da će moći uživati u zabavi.
4. Puno razgovarajte sa svojom djecom i osim zabavne strane Halloweena, pripremite ih na potencijalne opasnosti u ovo doba godine.
Opreza nikad dosta!
Upravo o zadnjoj točci koju stručnjaci preporučuju kao metodu tješenja djece, roditelji i okolina najmanje razgovaraju. Čini se kako se ponekad previše koncentriramo na “krive” opasnosti Halloweena.
Znate li da je vrijeme maskiranim zabava često savršena prilika za razne predatore, zločince i kriminalce koji jedva čekaju ovo doba godine kad je fokus na slatkišima i zabavi?
Realno, djeca idu od kuće do kuće, stana do stana i kucaju nepoznatim ljudima na vrata. Nažalost nema garancije da se iz toga neće stvoriti opasnost za samo dijete i upravo je to ono o čemu roditelji trebaju otvoreno razgovarati. Stoga ne mislite samo na zabavu, uložite svoje vrijeme i u edukaciju, kako bi svi bili sigurni i bezbrižni.