Foto: Freepik
Vaše tijelo prolazi kroz ogromne promjene u trudnoći, a jedna od njih je i višak estrogena i progesterona. Upravo su ti hormoni jedni od glavnih krivaca za melazmu u trudnoći, odnosno hiperpigmentaciju. Ona se manifestira tamnim mrljama na području lica, ali i tijela. Liječnici savjetuju da se melazma nikako ne bi trebala estetski liječiti tijekom trudnoće i dojenja, jer može biti štetno za bebu. Mi vam donosimo neke zdrave trikove koje mogu pomoći čišćenju organizma iznutra, što se itekako reflektira i na sam izgled kože.
Melazma je poremećaj kože gdje melanociti (stanice koje proizvode boju) u vašoj koži iz nekog razloga proizvode dodatni pigment. U trudnoći se često naziva kloazma ili “maska trudnoće”, a ona se smatra isključivo kozmetičkim problemom te ni na koji način ne utječe na vašu bebu niti ukazuje na bilo kakve druge komplikacije u trudnoći.
Melazma se, tako, pojavljuje kao mrljasta pigmentacija na čelu, obrazima i gornjoj usnici. Ta područja mogu postati tamnija što ste više izloženi suncu. Pigmentacija počinje u prvom tromjesečju, a pojačava se u drugoj i trećoj fazi trudnoće. Atipični slučajevi zahvaćaju liniju čeljusti, vrat i vanjski dio ruku. Melazma može početi u bilo kojem trenutku trudnoće, iako najčešće počinje u drugom ili trećem tromjesečju. Opet, postoji niz čimbenika kada je u pitanju tamni pigment: vaša boja i tip kože mogu učiniti ovo stanje manje ili više vidljivim, ali i genetika ima veliki utjecaj.
Brojni stručnjaci ne preporučuju liječenje melazme tijekom trudnoće. Jedan od razloga je to što se može riješiti samo od sebe nakon poroda, a brojne metode liječenja često nisu sigurne ili učinkovite za korištenje u drugom stanju. Najbolji način liječenja zapravo može biti prevencija, uz pomoć nekoliko promjena načina života, no ni to ne mora nužno značiti da je možete vješto izbjeći.
Melazma, općenito, vrlo je često znak hormonalonog disbalansa. Razlikujemo dvije vrste:
1. Endokrina melazma
Endokrina melazma, poznata i kao duboka melazma, uzrokovana je endokrinim poremećajem koji dovodi do neravnoteže hormona u tijelu, što stvara hiperpigmentirane mrlje na površini kože. Nastanak melazme uglavnom je povezan s estrogenom – važnim spolnim hormonom u tijelu. Estrogen, osim svoje uloge u spolnim funkcijama tijela, ima sposobnost inhibicije proizvodnje MSH hormona (hormona koji potiče stvaranje melanina ispod kože).
Zbog nekog razloga, uzrokuje smanjenje estrogena u tijelu, ne može inhibirati MSH, u ovom trenutku, količina melanina melanocita se nekontrolirano proizvodi i zatim se postupno gura na površinu kože stvarajući melazmu i druge probleme. Ostali pigmenti poput pjega, staračkih pjega…
Neki uzroci mogu izazvati endokrine poremećaje u tijelu koji dovode do stvaranja duboke melazme:
- Žene u predmenopauzi, menopauza.
- Trudnice, nakon poroda.
- Zbog uzimanja kontracepcijskih pilula, posebice kontracepcijskih pilula koje sadrže progestin, melazma se može pojaviti tijekom uzimanja lijeka ili 2-3 mjeseca nakon uzimanja lijeka.
- Menstrualni poremećaji također ponekad mogu uzrokovati melazmu.
- Stres, dugotrajni stres koji utječe na rad mozga dovest će i do poremećaja u proizvodnji estrogena i niza drugih hormona koji pogoduju nastanku melazme.
2. Uobičajena melazma
Za razliku od endokrine melazme, normalna, “uobičajena” melazma pojavljuje se uglavnom zbog vanjskih čimbenika u tijelu, odnosno načina na koje štitimo našu kožu. Čimbenici koji povećavaju rizik od melazme obično uključuju sunčevu svjetlost ili plavo svjetlo koje sadrži UV zrake: priroda melanina je rođena da štiti kožu. Kada je koža izložena ultraljubičastim zrakama, zaštitni refleks tijela pojačat će lučenje melanina, potiskujući ga na površinu kože. Ti će melanociti apsorbirati UV zrake kako bi pretvorili energiju i smanjili utjecaj ultraljubičastih zraka na kožu. Što se više melanina proizvodi, to je bolja zaštita kože, ali i obrnuto: zbog koncentracije prevelike količine melanina koji stvara kožnu barijeru, uzrokuje tamnjenje kože. To je razlog zašto izlaganje suncu bez zaštite uvelike uzrokuje melazmu.
Nepravilna njega kože, korištenje nekvalitetne kozmetike, pogrešni tretmani za njegu kože, korištenje previše oblika pilinga kože također mogu biti okidač za nastanak melazme.
Melazma se najefikasnije liječi kozmetičkim laserima (Pico laser) te raznim kemijskim pilinzima što se nikako ne savjetuje kod trudnica i dojilja. Postoje kreme kao što je Eucerinova Eucerin Anti-Pigment rutina njege koje bi bile sigurnija opcija. Ipak, prirodne varijante možda su u ovome razdoblju najbolja opcija.
Ovo su neki od tipova za tretiranje melazme na prirodni način:
Kurkuma
Kurkuma sadrži kurkumin, snažan antioksidans koji rezultira svjetlijom kožom. U omjeru 1:2 pomiješajte mlijeko s prahom kurkume i nanesite smjesu na zahvaćena područja. Pustite da se pakiranje potpuno osuši, a zatim ga isperite mlakom vodom. Ponovite ovaj postupak svaki dan za najbolje rezultate.
Limun
Limun je jedan od najpopularnijih prirodnih lijekova za kožne poremećaje. Limun je poznat i kao prirodno sredstvo za izbjeljivanje. Sve što trebate učiniti je nanijeti sok od limuna na zahvaćena područja i ostaviti da djeluje oko 20 minuta. Isperite ga mlakom vodom. Učinite to dva puta dnevno i vidjet ćete primjetnu razliku za 3 tjedna.
Papaja
I sirova i zrela papaja koriste se za liječenje raznih kožnih bolesti. Papain, prisutan u papaji, čini je najboljim kućnim lijekom za melazmu. Zgnječite nekoliko komadića papaje i pomiješajte s medom. Nanesite pastu na zahvaćena područja i ostavite 20 minuta. Isperite ovaj paket nakon 20 minuta. Činite to jednom tjedno i otprilike 2-3 mjeseca.
Aloe vera
Aloe vera je sastojak koji se koristi u mnogim proizvodima za lice. Uvijek je najbolje koristiti svježu aloe veru. Nanesite gel, svjež iz biljke, dva puta dnevno i masirajte lice otprilike dvije minute. Ostavite da djeluje 15 minuta i isperite mlakom vodom.
Luk
Postoji mnogo domaćih lijekova za melismu, a sok od luka jedan je od najboljih među njima. Budući da luk sadrži sulfokside i cepaene, pomaže u rješavanju melazme, a također uklanja mrlje. Zgnječite luk i pomiješajte ga s jabučnim octom, pa vatom utrljajte po oboljelima. Nakon 20-ak minuta isperite ga mlakom vodom. Ponovite ovo dva puta dnevno za bolje rezultate.
Krastavac
Krastavac je još jedan kućni lijek koji se može koristiti za uklanjanje pigmentacije. Budući da krastavac ima visok sadržaj vode, posvjetljuje pigmentiranu kožu. Krastavac jednostavno naribajte i nanesite na zahvaćena područja. Isperite ga toplom vodom nakon 20 minuta. Ponovite ovaj postupak jednom dnevno za najbolje rezultate.
Jabučni ocat
On ima sposobnost posvjetljivanja kože. Utapkajte ga na mrlje od melazme i isperite nakon 20 minuta.