Foto: Freepik
Više od 700.000 osoba u Hrvatskoj živi sa šećernom bolešću, a broj novooboljelih neprestano raste – i to ne samo među odraslima, već sve češće i među djecom i mladima. Na to su upozorili stručnjaci povodom Hrvatskog dana šećerne bolesti, koji se obilježava 14. svibnja s ciljem podizanja svijesti o ovom sve prisutnijem javnozdravstvenom izazovu, a prenosi HINA.
Zabrinjavajući je broj porasta dijabetesa među djecom i adolescentima, koji je u velikoj mjeri povezan sa životnim stilom – lošom prehranom, pretilošću i nedostatkom tjelesne aktivnosti.
Dijabetes više nije “bolest odraslih”
Nekada smatran “bolešću starijih”, dijabetes, navodno, sve češće pogađa djecu. Razlog? Povećan unos brze hrane, zaslađenih napitaka, sjedilački način života i sve manje organizirane fizičke aktivnosti, kako u školi, tako i izvan nje.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u posljednjih deset godina bilježi se stalni porast pretilosti i metaboličkih poremećaja u dječjoj dobi, što stvara plodno tlo za razvoj dijabetesa.
Zdrav život počinje u obitelji
Prevencija dijabetesa počinje u najranijoj dobi, a ključnu ulogu imaju roditelji. Djeca usvajaju prehrambene i životne navike upravo promatrajući odrasle oko sebe.
Umjesto restrikcija, stručnjaci preporučuju stvaranje pozitivnog odnosa prema hrani, kretanju i tijelu.
Probajte s malim promjenama:
- Umjesto zaslađenih sokova, voda ili nezaslađeni čaj;
- Umjesto večere pred ekranom, zajednički obrok za stolom;
- Umjesto automobila, pješačenje do škole kad god je to moguće, a neka se djeca ne plaše niti bicikla, romobila, rolanja, trčanja…

Prepoznati simptome na vrijeme
Ovisno o tipu dijabetesa simptomi se mogu razviti naglo ili biti tihi i neprimjetni mjesecima. Važno je obratiti pažnju na: pojačanu žeđ i učestalo mokrenje, nagli gubitak ili dobitak na težini, kronični umor, promjene raspoloženja i koncentracije Ako roditelji primijete bilo koji od ovih znakova, važno je odmah konzultirati pedijatra.
U prevenciji dijabetesa kod djece, nije cilj stvarati pritisak, već graditi navike. Uključite djecu u kupovinu i pripremu hrane, zajedno se bavite sportom, birajte aktivne oblike zabave, razgovarajte o važnosti zdravlja i učite zajedno. Dijabetes nije samo medicinski problem, to je i društveni, emocionalni i edukacijski izazov koji traži zajednički odgovor.