Foto: Freepik
Kada dijete oboli ili treba pojačanu njegu, roditelj ima pravo ostati kod kuće i primati naknadu plaće, ali pod određenim uvjetima. Pravo na bolovanje zbog njege djeteta imaju roditelji ili skrbnici djeteta, zatim posvojitelji, udomitelji ili druge osobe koje brinu o djetetu te roditelji koji su zaposleni i uredno osigurani putem HZZO-a.
Roditelji ne bi trebali birati između posla i brige o bolesnom djetetu. Sustav pruža podršku, ali je važno znati svoja prava i obveze.
Kada se i kako bolovanje može koristiti?
Bolovanje se može otvoriti kada dijete boluje od akutne bolesti, kada je dijete ozlijeđeno te kada je djetetu potrebna pojačana njega (npr. nakon operacije). No i ako je dijete potrebno pratiti u bolnicu ili specijalistički pregled. A koliko bolovanje traje? Za djecu do tri godine starosti bolovanje traje dokle god traje potreba, bez ograničenja dana (ako to potvrdi pedijatar). Za djecu od tri do sedam godina starosti do 15 radnih dana po jednoj bolesti, a može se produljiti u težim slučajevima. Za djecu od sedam godina do punoljetstva bolovanje se može dobiti samo u iznimnim slučajevima (teže bolesti, operacije, bolnička skrb – uz potvrdu liječnika specijalista). A za dijete s težim zdravstvenim teškoćama pravo se može produljiti uz dodatnu dokumentaciju i suglasnost HZZO-a.
Djeca do 3 godine starosti
- Trajanje: do 60 dana po jednoj bolesti.
- Naknada: 100% od osnovice za naknadu plaće, ali ne više od 565,04 eura mjesečno (vrijedi za 2025.).
Djeca od 3 do 7 godina
- Trajanje: do 60 dana po jednoj bolesti.
- Naknada: 70% od osnovice za naknadu plaće, s maksimalnim iznosom od 565,04 eura mjesečno (vrijedi za 2025.).
Djeca od 7 do 18 godina
- Trajanje: do 40 dana po jednoj bolesti.
- Naknada: 70% od osnovice za naknadu plaće, s maksimalnim iznosom od 565,04 eura mjesečno (vrijedi za 2025.).
U posebnim slučajevima, kada liječnik primarne zdravstvene zaštite procijeni da je zdravstveno stanje djeteta ozbiljnije i da standardno trajanje bolovanja nije dovoljno, o daljnjem produženju njege odlučuje liječničko povjerenstvo HZZO-a.
Bolničko liječenje djeteta
Ako je dijete hospitalizirano, roditelj nema automatsko pravo na bolovanje. Međutim, ako je roditelju odobren smještaj uz dijete tijekom bolničkog liječenja (cjelodnevni ili dnevni), izabrani doktor primarne zdravstvene zaštite može utvrditi privremenu nesposobnost za rad roditelju radi njege djeteta.
Pravo na naknadu
Naknada za malenu djecu dotri godine iznosi 100 posto od osnovice (prosječne plaće u zadnjih šest mjeseci), ali najviše do propisanog limita koji HZZO periodično ažurira. Pravo na naknadu plaće traje za svaku utvrđenu bolest najviše do 60 dana. Naknada plaće iznosi od 70% od osnovice za naknadu plaće. Od prvog dana obračunava ju i isplaćuje poslodavac, ali na teret sredstava HZZO-a, s time kao mjesečni iznos za puno radno vrijeme ne može iznositi više od 565,04 eura/4.257,28 kuna za cijeli mjesec.
Pravo na naknadu plaće za vrijeme PNR radi njege osigurane osobe – djeteta iznad 18 godina života ili supružnika ili životnog partnera odnosno neformalnog životnog partnera s kojim osiguranik živi u zajedničkom kućanstvu traje za svaku utvrđenu bolest najviše do 20 dana. Naknada plaće iznosi 70% od osnovice za naknadu. Od prvog dana obračunava ju i isplaćuje poslodavac na teret sredstava HZZO-a, s time ne može kao mjesečni iznos za puno radno vrijeme iznositi više od 565,04 eura/4.257,28 kuna. Pravo na naknadu plaće ne pripada osiguraniku za vrijeme dok se nalazi na godišnjem odmoru odnosno plaćenom dopustu, stoji na stranicama HZZO-a.
Dokumentacija za otvaranje bolovanja?
- Liječnik (najčešće pedijatar) otvara doznaku za bolovanje koju po završetku bolovanja trebate dostaviti poslodavcu.
- U nekim slučajevima potrebno je donijeti potvrdu o zaposlenju, odnosno dokaz o statusu osiguranika.
Kada ne možete dobiti bolovanje?
Ako oba roditelja rade, pravo koristi samo jedan roditelj (ne istovremeno). Mogu se izmjenjivati, ali se to mora prijaviti liječniku i poslodavcu. Pravo na bolovanje ne odnosi se na čuvanje zdravog djeteta bez liječničke preporuke. Za detaljnije informacije i konkretne slučajeve, najbolje je kontaktirati svoj matični HZZO ured ili posjetiti službenu stranicu: www.hzzo.hr