Foto: Freepik
Novo vrijeme donijelo je nova pravila ponašanja, no stari, dobri bonton nikada nije i neće izaći iz mode. Možda mislite da su pravila pristojnog ponašanja opterećujuća za malu djecu, ali nekoliko osnova učinilo bi svijet ljepšim mjestom za život. Zato smo odlučili svakoga tjedna podsjetiti na jedno od pravila i ponovno vratiti bonton za djecu u fokus svakog roditelja. A prvo među njima je – uvijek pozdravi – i starije i mlađe od sebe.
Učenje lijepog ponašanja počinje od malih nogu, a lijepo ponašanje oduvijek je bilo poželjno. Bilo da se radi o pozdravljanju susjeda, pri ulasku u trgovinu, vrtić, školu; pozdravljaju prijatelja pri susretu ili odlasku, pozdravljanju na ulasku u prijevozno sredstvo, na trening… Pozdrav je bitan i pokazatelj je kućnog odgoja. Ukrasite njime i svoje dijete. Jednostavne riječi poput „Dobar dan“, „Bok“ ili „Dobro jutro“ često su male, ali izuzetno važne u svakodnevnoj komunikaciji.
Pozdrav nije samo formalnost. On je znak poštovanja, pristojnosti i otvorenosti prema drugima. Kada dijete nauči pozdraviti, ono uči kako uspostaviti kontakt s drugima, stječe samopouzdanje u komunikaciji, razvija osjećaj pripadnosti u grupi (škola, vrtić, obitelj), ostavlja pozitivan dojam na okolinu.
Bez obzira radi li se o susretu s učiteljem, prodavačem u trgovini, susjedom ili prijateljem, pozdrav je prvi most prema lijepoj komunikaciji. I jedinstveno je pravilo bontona koje se cijeni i vrednuje u cijelome svijetu. Pa zato uložite nešto vremena u svoje dijete i usađivanje manira i lijepih navika, to je “strani jezik” koji se poštuje na cijeloj planeti, a kojem ga upravo vi možete naučiti.
Kako djecu naučiti da pozdrav postane navika?
- Budite primjer – djeca najbolje uče gledajući odrasle. Ako vi redovito pozdravljate, i dijete će to prirodno usvojiti.
- Vježbajte kroz igru – glumite različite situacije (npr. susret s liječnikom, dolazak u školu) i potičite dijete da se izrazi.
- Pohvalite trud – kad dijete pozdravi samo od sebe, pohvalite ga. To jača samopouzdanje i potiče ponavljanje ponašanja.
- Objasnite svrhu – umjesto „moraš“, recite „Pozdrav je način da pokažemo da cijenimo i poštujemo druge“. Malenima to objasnite kroz “mahni pa-pa, reci teti bok”, ubrzo će početi ponavljati, a i mahati i pozdravljati samostalno pri dolasku i odlasku.
Vrste pozdrava (za stariju djecu)
Djeci možemo objasniti da postoje različiti pozdravi za različite situacije:
- Formalni: “Dobar dan”, “Laku noć”, “Doviđenja”;
- Neformalni: “Bok”, “Hej”, “Vidimo se”;
- Gestikulacije: mahanje rukom, kimanje glavom, osmijeh.
Učenje kada koristiti koji pozdrav pomaže djeci da se snalaze u različitim društvenim kontekstima. Pozdrav ne treba biti izrečen samo „jer treba“. Kad dijete nauči pozdraviti sa smiješkom, pogledom i toplinom, ono ne gradi samo dobre manire, nego ono gradi dobre odnose. Naravno da treba naglasiti kako se pozdravljaju stranci.
Ako se netko ljubazno nasmiješi i pozdravi u prolazu, dijete mu može uzvratiti, no treba naglasiti dase nije dužno zaustaviti ili pozdravljati sve nepoznate osobe koje mu / joj dolaze u susret. Ukoliko netko pozdravi, ljubazno mu može uzvratiti, no ne mora inzistirati na započinjanju komunikacije. Ovo je bitno naglasiti i kako biste ukazali svojem djetetu na oprez.
Pozdrav je jednostavan čin, ali može otvoriti vrata prijateljstvu, suradnji i razumijevanju. Zato, ako pitate koji je prvi korak prema lijepom ponašanju, odgovor je jednostavan: Uvijek pozdravi. To je početak svakog lijepog odnosa.