Razvojni putokaz Stručnjaci savjetuju

Razvojni putokaz: 5 savjeta za pripremu djeteta na jaslice

Kako pripremiti dijete na jaslice
Lucia Deranja 1

Foto: Freepik

Ako i vaše dijete ove jeseni čeka polazak u jaslice, uključivanje u sustav i prvo veće odvajanje od roditelja, sigurno ste u potrazi za što boljim savjetima i smjernicama kako ovaj korak učiniti što lakšim i bezbolnijim za sve – vas i dijete. Krenuti u jaslice i razdvojiti se nakon razdoblja intenzivnog povezivanja može biti izazovno i za roditelja i za dijete. Proces prilagodbe na novi ritam i obveze prolaze svi uključeni, kako u vrtiću tako i u ostalim sferama suživota roditelja i djeteta.

Što je zapravo adaptacija?

Adaptacijom nazivamo razdoblje prilagodbe na dječji vrtić ili jaslice, na novi ritam, raspored, odgojitelje, vršnjake i funkcioniranje u sobi dnevnog boravka. Službeno, adaptacija, u dječjim vrtićima traje nekoliko dana kada roditelj s djetetom dolazi u vrtić, upoznaje ga se sa svime te postepeno produljuje vrijeme samostalnog boravka djeteta u vrtiću sve do potpune prilagodbe. Međutim, adaptacija može trajati i dulje od tih nekoliko dana, vrlo je individualna za svako dijete.

Dok se neki mogu prilagoditi u svega dva dana, nekima treba dulji period privikavanja na nove uvjete, a može se javiti i situacija kada dijete na početku odlično prihvati novu rutinu te tek kasnije, s odmakom pedagoške godine, počinje pokazivati ponašanja koja svrstavamo pod ponašanja u adaptaciji ili vremenu prilagodbe.

Kako adaptaciju učiniti lakšom i pomoći djetetu da stekne sigurnost i povjerenje?

Evo nekoliko koraka koji mogu biti korisni:

1. Upoznavanje sa zgradom i dvorištem jaslica

Prije samog odlaženja u vrtić, možeš odvesti dijete do zgrade i pokazati mu kako izgleda. Imenuj da se radi o vrtiću, ispričaj djetetu priču o djeci koja se igraju. Možete pogledati dječje crteže ili promotriti sprave i igračke koje djeca koriste kad su na dvorištu. Sve možete fotografirati te kod kuće nastaviti pričati o vrtiću i svemu što ste vidjeli. Odlično bi bilo još nekoliko puta ponoviti odlaženje do zgrade vrtića, razgovor o temi baš na točnoj lokaciji i tako stvoriti prostoru sigurnost i osjećaj poznatog prostora kod djeteta.

2. Slikovnice i pjesmice

Slikovnice ili pjesmice koje obrađuju tematiku odlaženja u vrtić i što se sve u vrtiću radi mogu biti izvrstan alat za razgovor i pripremu djeteta na sve što ga uskoro čeka.

3. Uključite dijete u kupnju ili slaganje stvari za jaslice

Kada odlučite pripremiti sve potrebno za jaslice poput odjeće, novih papučica ili ruksaka koje će dijete nositi, uključite dijete u izbor ili slaganje tih stvari. Tako će se dijete povezati sa svojim stvarima za vrtić. Poželjno je ovaj korak odraditi nešto ranije prije samog kretanja u jaslice te pustiti dijete da se igra, preslaguje, vadi i sprema u/iz ruksaka svoje stvari i na taj se način priprema za odlaženje u jaslice.

4. Budite iskreni, dosljedni i spremni roditelji

Kada jednom adaptacija krene, budite iskreni prema djetetu. Uvijek najavite svoj odlazak i ponovni dolazak po dijete. Ostanite dosljedni i odlučni u svojoj odluci. Pripremite se unaprijed da će možda biti teško i izazovno i za vas i za dijete i prođite scenarije koji bi se mogli dogoditi. Odlučite kako ćete reagirati. Korisno je osmisliti kratki način pozdravljanja s djetetom, primjerice čvrst zagrljaj dok zajedno brojite do 3, koji ćete koristiti nakon najave vašeg odlaska kao ritual povezivanja i iskazivanja sigurnosti.

5. Razgovarajte s odgojiteljima

Odgojitelji su izvrsni suradnici i u procesu adaptacije i kroz čitav period vrtićkog odrastanja. Važno je imati otvoren i kvalitetan odnos s odgojiteljima. Dijete će se osjećati sigurno kada zna da se roditelji i odgojitelji cijene, poštuju i međusobno dobro surađuju. Posebno u periodu adaptacije kada može biti vrlo izazovno i za roditelje, savjeti odgojitelja koji su stručni u ovom području mogu biti izrazito korisni i podržavajući.

Krenuti u kolektiv ne mora biti lagan posao i adaptacija može biti teška, ali zasigurno, kreće jedno nezaboravno, lijepo i jedinstveno razdoblje u životu ove nove generacije razigranih mališana.

Sretno nam!

POVEZANI ČLANCI: Razvojni putokaz: Zašto su prve tri najvažnije?