Foto: prostooleh / Freepik
Planinarenje s djecom može spas na ljetnim vrućinama, ali i prekrasna obiteljska aktivnost koja potiče ljubav prema prirodi, tjelesnu aktivnost i zajedničko vrijeme. Pravilna priprema, odgovarajuća oprema i pažnja na sigurnost ključni su za spokojno, sigurno i uspješno planinarenje općenito, a posebno kad idete s djecom. Ako se dobro pripremite, planinarenje će biti sigurno, ugodno i nezaboravno iskustvo za cijelu obitelj.
Kamo ići? Preporučene planinarske rute u Hrvatskoj
Plitvička jezera
Plitvićka jezera uvijek su dobar izbor, međutim, preko ljeta posjećenija su i atraktivnija za turiste pa se mogu očekivati i veće gužve. Nacionalni park nudi prekrasne stazice, slapove, jezera i lagane stazice koje su pogodne za djecu. Razlikuju po duljini i težini, i idealne su za obitelji. Ako se usred ljetne sezone zaputite na Plitvice, očekujte više temperature, više ljudi i nešto više cijene. Karte za Plitvice obično su niže u drugim dijelovima godine, potrebno je samo pratiti objave na njhovoj web stranici.
Medvednica (Sljeme)
Kraljica iznad Zagreba nude različite staze i sadržaje za djecu. Bilo da ćete do vrha ili niže, u šetnju ili vožnju autobusom i uspinjačom, vaši klinci u šumi će pronaći hlad i zadovoljstvo. Staza Bliznec – Hunjka lagana je i pogodna za obitelji s djecom.
Risnjak
Nacionalni park s bogatom florom i faunom te stazama koje su prikladne za različite razine kondicije i starosne dobi. Poučna staza Leska je idealna za obitelji, jer je kratka i edukativna.
Učka
Park prirode s prekrasnim pogledom na Kvarnerski zaljev i Istru. Staza do Vojaka (najviši vrh) dobro je označena i prikladna za djecu stariju od šest godina. S malima možete na Učku, ali u planinarskim nosiljkama, nemojte od njih previše očekivati. Neka pješačenje bude izgrađivano malo po malo, kilometar po kilometar.
Paklenica
Nacionalni park poznat po spektakularnim kanjonima i stijenama. Paklenicu možete posjetiti kao šetači, planinari, ali i penjači po stijeni. Na Paklenici je puno penjačkih smjerova od onih za početnike do zahtjevnijih. Možda biste ih mogli isprobati – uz instruktora i adekvatnu opremu! Nikako na svoju ruku jer penjati u lead-u nije šala. Ako ćete u šetnju, onda na stazu do Manite peći, špilje koju djeca vole posjećivati.
U svakom slučaju, na svakom mjestu, pazite na svoju djecu. Učite ih da poštuju prirodu i prorodni svijet, priroda je puna životinja, gmizavaca, insekata, kojima je to prirodno okruženje, i u slučaju ugroženosti i opasnosti, mogli bi odreagirati kako ne želimo.
Što ponijeti? Osnovne potrepštine za planinarenje s djecom
Hrana i voda: Sendviči, voće, orašasti plodovi i energetske pločice. Ponesite dovoljno vode za cijelu obitelj; preporučuje se litra vode po osobi za svaki sat planinarenja.
Odjeća: Višeslojna odjeća omogućava prilagodbu različitim vremenskim uvjetima. Za zaštitu od kiše i vjetra ponesite vodonepropusnu jaknu, a za zaštitu od sunca šešire i sunčane naočale.
Obuća: Stabilne i udobne cipele koje pružaju dobru podršku gležnjevima. Za slučaj da se čarape smoče ili postanu neudobne potrebne su vam i one rezervne.
Sigurnosna oprema: Komplet prve pomoći s osnovnim potrepštinama (zavoji, antiseptici, lijekovi protiv boli). Karta, kompas, GPS uređaj, iako je važno znati koristiti tradicionalne metode orijentacije. Mobitel – napunjen, za hitne slučajeve.
Dodatna oprema: ruksak s udobnim naramenicama, dovoljno velik za nošenje svih potrepština; sjedalo ili prostirka za odmor tijekom planinarenja. Dječji ruksak za stariju djecu kako bi nosili svoje lagane potrepštine. Baterijska lampa u slučaju da planinarenje potraje duže od planiranog. Dovoljno vode za cijelu obitelj; preporučuje se litra vode po osobi za svaki sat planinarenja.
Priprema i sigurnosni savjeti
- Informiranje: Objasnite djeci kamo idete i što mogu očekivati.
- Trening: Kratke šetnje prije planinarenja pomažu djeci da se naviknu na hodanje.
- Pratite vremensku prognozu: Planirajte izlet prema vremenskim uvjetima.
- Redoviti Odmori: Planirajte česte pauze kako bi djeca mogla odmoriti.
- Hidratacija: Redovito nudite djeci vodu.
- Ostanite na stazi: Uvijek se držite označenih staza kako biste izbjegli gubljenje.
- Zabavne aktivnosti: Potražite zanimljive biljke, životinje ili kamene formacije, kako bi djeca bila zainteresirana
- Zajedničko planiranje: Dopustite djeci da sudjeluju u planiranju izleta i odabiru staze. Bit će zabavnije i njima i vama.