Foto: Freepik
Rotavirus je jedna od najčešćih virusnih infekcija koja pogađa bebe i malu djecu diljem svijeta. Uzrokuje akutni proljev koji može trajati od dva dana do nekoliko tjedana, ovisno o djetetu. Infekcija rotavirusom može biti izuzetno opasna zbog dehidracije i iscrpljenosti koju izaziva, posebno kod najmlađih. Kako se prenosi, koliko traje inkubacija rotavirusa, što su simptomi, kako se prevenira i liječi, pročitajte u članku.
Što je rotavirus?
Rotavirus je virus koji uzrokuje gastroenteritis, odnosno upalu želuca i crijeva. Ovaj virus je najčešći uzrok teških proljeva kod beba i djece mlađe od pet godina. Prije nego što je cjepivo postalo široko dostupno, rotavirus je bio odgovoran za stotine tisuća smrtnih slučajeva godišnje, pretežno u zemljama sa slabijim zdravstvenim sustavima. Iako je situacija danas znatno bolja, rotavirus ostaje značajan zdravstveni problem. Najugroženija skupina djeca su do druge godine života.
Kako se prenosi rotavirus?
Rotavirus se prenosi fekalno-oralnim putem, što znači da virus ulazi u tijelo kroz usta, najčešće putem kontaminiranih ruku, igračaka, površina ili hrane. No, smatra se da može ući u tijelo i respiratornim (kapljičnim) putem. Bebe i mala djeca su posebno podložni – najprije tijekom oralne faze u kojoj sve istražuju preko usta, a kasnije jer često stavljaju ruke i različite predmete u usta. Najčešće se infekcije javljaju u kolektivima – vrtićima i igraonicama.
Virus može preživjeti na površinama nekoliko dana, što olakšava njegovo širenje u vrtićima, bolnicama i domaćinstvima. Za samu infekciju potrebna je mala količina virusa, jer ovaj virus izrazito je zarazan. Kad uđe u tijelo ‘smjesti’ se u tankom crijevu, gdje se razmnožava i širi u stanice tijela. Djelovanjem čimbenika virulencije virusa aktivira se sekrecija vode i elektrolita, stimulira lučenje serotonina te onemogućuje razgradnja laktoze, što je zajedno odgovorno za sekrecijski proljev te većinu drugih simptoma i znakova bolesti, objašnjava Plivazdravlje.
Simptomi rotavirusa
Simptomi rotavirusne infekcije obično se javljaju do dva dana nakon izlaganja virusu. Oni uključuju:
- Proljev – vodenasti proljev je najčešći simptom i može trajati od nekoliko dana do tjedan ili dva tjedna;
- Povraćanje – bebe s rotavirusnom infekcijom također mogu povraćati, što dodatno doprinosi dehidraciji;
- Groznica – umjereno do visoko povišena temperatura može pratiti druge simptome;
- Bolovi u trbuhu – grčevi i bolovi u trbuhu su također česti kod zaraženih beba;
- Letargija i razdražljivost – bebe mogu djelovati umorno, pospano i biti razdražljive zbog nelagode koju izaziva virus.
Najveća opasnost kod rotavirusne infekcije je dehidracija, koja može nastupiti vrlo brzo, posebno kod beba. Znakovi dehidracije uključuju suha usta, smanjeno mokrenje, suhe pelene, upale oči i pospanost ili letargiju.
Prevencija rotavirusa
Najefikasniji način prevencije rotavirusne infekcije je cijepljenje. Cjepivo protiv rotavirusa je uobičajeni dio imunizacijskog programa u brojnim zemljama i pokazalo se izuzetno učinkovitim u smanjenju broja teških slučajeva rotavirusa. Cjepivo se daje oralno u nekoliko doza tijekom prvih nekoliko mjeseci života djeteta. U Hrvatskoj ovo cjepivo nije na listi obvezatnih cjepiva te se može zatražiti, ali se dodatno plaća.
Osim cijepljenja, važno je održavati dobru higijenu. Redovito pranje ruku, posebno nakon mijenjanja pelena ili prije pripreme hrane, može značajno smanjiti rizik od prijenosa virusa. Također, čišćenje i dezinfekcija igračaka i površina može pomoći u sprečavanju širenja virusa.
Liječenje rotavirusa
Ne postoji specifičan lijek za rotavirusnu infekciju, pa je liječenje usmjereno na ublažavanje simptoma i sprječavanje dehidracije. Najvažniji korak je nadoknada tekućine. Roditelji trebaju bebi ponuditi oralne rehidracijske otopine koje sadrže elektrolite neophodne za održavanje ravnoteže tekućine u tijelu. Bebama i djeci koja boluju od ove infekcije preporučuje se što više dojenja, ako djeca još uvijek doje te čaja (od šipka). Također je poželjno djeci dati probiotik (u kapljicama), za zaustavljanje proljeva i obnovu vrijevne flore.
Djeci koja jedu krutu hranu mogu se dati kuhane jabuke, banane, riža, juhice ili variva od mrkve i krumpira, kuhano jaje… Spomenuta hrana ubraja se u dijetu protiv proljeva. Iako je dijeta još uvijek preporučljiva, kod nas se polako odustaje od ove prakse. Djeca bi trebala izbjegavati slatkiše, mliječno te sve ostalo (nezačinjeno) jesti polako, u manjim količinama. No kao i u svakom drugom slučaju, i ovdje se slučaji razlikuju jedan od drugoga te nije preporučljivo bilo što odlučivati bez konzultiranja liječnika.
U težim slučajevima, kada beba ne može zadržati tekućinu zbog povraćanja ili kada dehidracija postane ozbiljna, možda će biti potrebna hospitalizacija i intravenozna terapija.
Kako znati da vaše dijete treba liječničku pomoć?
Roditelji trebaju odmah potražiti liječničku pomoć ako primijete bilo koji od sljedećih simptoma kod svoje bebe:
- značajna dehidracija (suhe pelene dulje od tri sata, suha usta, upale oči);
- učestalo povraćanje koje onemogućuje unos tekućine;
- visoka temperatura koja traje dulje od nekoliko dana;
- krv u stolici;
- očita letargija ili smanjena razina svijesti.
Moramo napomenuti da ovaj članak i iznesene informacije nije napisao medicinski stručnjak te vas molimo da, u slučaju da vaše dijete dobije temperaturu, proljev, ili da počne povraćati, obavezno i u što kraćem roku, nazovete svojega pedijatra.